Genel

Tarım ve Orman Bakanlığı yeni bir skandal ihaleye daha imza attı iddiası!

Tarım ve Orman Bakanlığı yangın söndürme uçağı kiralamak üzere yeni bir ihale yaptı. İhaleye hazır 5 yangın söndürme uçağı bulunan Türk Hava Kurumu’nun ihaleye sokulmadığı iddia edilirken yapılan ihaleye en yüksek teklif veren firmaya verildiği söylendi. Skandal ihale ile ilgili açıklamalarda bulunan İzmir Milletvekili DURSUN MÜSAVAT DERVİŞOĞLU tepkisini şu ifadelerle gösterdi;

TÜRK HAVA KURUMU İHALEYE SOKULMADIĞI İDDİASI

Covid-19 virüsü nedeniyle gün geçtikçe ağırlaşan ekonomik şartlarda vatandaşlarımız zor günler geçirirken Bakanlık bütçe kaynaklarını cömertçe harcamaya devam etmektedir. Tarım ve Orman Bakanlığı yangın söndürme uçağı kiralamak üzere -malumunuz olduğu üzere- bir ihale açmıştır. İhaleye 4 firma katılırken Türk Hava Kurumunun bakımı yapılmış, uçuşa hazır 5 uçağı ihaleye sokulmamıştır. İhale en yüksek teklifi sunan firmaya verilmiştir. Türk Hava Kurumunun uçaklarını hangarda bekleten Hükûmet 3 Rus uçağını günlük 1,3 milyon liradan, 1 Haziran-31 Ekim tarihleri arasını kapsayan yüz elli üç gün için toplam 203 milyon liraya kiralamıştır. Üç yıldır Türk Hava Kurumunun bakımları yapılmış, göreve hazır 5 yangın söndürme uçağını kullanmayan Tarım ve Orman Bakanlığı bu yıl da milyonlarca dolar ödeyerek Rusya’dan uçak kiralamıştır.

İhale Sayın Cumhurbaşkanının Rusya’da bizzat Putin’le incelediği, Bakan Pakdemirli’nin de test ettiği Beriev Be-200 tipi Rus uçaklarını getirecek firmaya verilmiştir. Türk Hava Kurumunun elindeki uçaklar 4.900 litre su kapasiteli olmasına rağmen şartnameye iki yıldır “Minimum 5.000 litre” şartı konulmuştur. 100 litre bahane edilerek yerli ve millî imkânlar kullanılmamaktadır.

Yaklaşık otuz yıldır orman yangınlarına karşı başarıyla mücadele eden Türk Hava Kurumu iki yıldır kendi uçaklarıyla ihaleye katılmaktan mahrum bırakılmaktadır. Her fırsatta yerli ve millîyi ağzından düşürmeyen Hükûmet, konu ihaleye gelince öz imkânlarını kullanmak yerine milyon dolarlar vererek yabancı uçakları tercih etmektedir. Pandemiden dolayı can çekişen esnafa, yoksula, çiftçiye gelince “Para yok sabredin, hakkınızı helal edin.” diyen Hükûmet, konu ihalelere gelince oldukça cömert davranmaya devam etmektedir. Konuyu Türkiye Büyük Millet Meclisinin bilgisine sunuyor, heyeti saygıyla selamlıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir