Gündem

LGS’de çıkan soruların 10 gün önce paylaşıldığı iddiası Meclis gündeminde!

8'inci sınıf öğrencileri için düzenlenen Liselere Geçiş Sınavı pazar günü gerçekleştirilmiş ve birçok şüpheyi de beraberinde getirmiştir. Pandemi sürecinde yüz yüze eğitimin aksamasıyla, öğrencilerimiz uzaktan eğitimle sınava hazırlanmaya çalışmış, bilgisayarı ve interneti olmayanlar uzaktan dahi derse katılamamıştır; eğitimde fırsat eşitliğinden uzak bir yıl geçiren öğrencilerimiz mağdur edilmiştir. Sınavdaki 10 matematik sorunun bir yayınevinin sınava hazırlık soru kalıplarıyla aynı olduğu iddiası büyük tepkilere neden olmuştur.

6 Haziran 2021 tarihinde yapılan LGS sınav sorularının çalındığı iddia edildi. LGS sorularının çalındığı iddiasını meclis gündemine getiren Bursa Milletvekili Erkan Aydın, LGS’de çıkan soruların çok benzerlerinin sınavdan 10 gün önce paylaşıldığına dair iddialar hakkında açıklamalarda bulundu. Aydın, konu ile ilgili şu ifadeleri kullandı;

”Geçtiğimiz pazar günü yaklaşık 1 milyon 243 bin öğrencimiz LGS sınavına girdi, buradan geçmiş olsun diyorum. Bir buçuk yıldır pandemi koşullarında sınava hazırlanan öğrencilerin sınavdan sonra ortaya atılan iddialarla maalesef ki âdeta hayalleri yıkıldı. İktidara yakın bir yayınevinin LGS’de çıkan sorulara çok benzer soruları sınavdan on gün önce yayınladığı iddiası var. Biliyoruz, FETÖ’yle beraber yürüdüğü yıllardan alışkın olan iktidar yine bu soruları orada birileriyle paylaşma yoluna mı gitti? Ki bu konuda soru önergemizi verdik. O kadar çocuğun hakkı… Yine birilerine soruların cevapları hazırlanarak verildi mi? Bunlar mühim iddialar. Gerçekten Türkiye’de o kadar emek verip hazırlanan çocukların haklarının yenip yenilmediğinin bir an önce iktidar tarafından ortaya çıkartılıp kamuoyuna açıklanması gerekiyor, yoksa o çocukların vebali, hakları üzerinizdedir diyorum.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu