Kültür Sanat

Onları diktatör yapan bu ortak özellikleridir!

Bilal DEMİR – Diktatörlerin ortak özelliklerini mercek altına aldık. Davranış şekillerinden hayata bakışlarına, toplum ilişkilerinden iktidar arzularına kadar bu ortay paydaları masaya yatıracağız. Evet diktatörlerin bu ortak özelliklerini sizler için araştırdım ve araştırmalarımı 17 maddede özetledim. Şimdi gelin, diktatörlerin ortak özellikleri nelermiş bir bakalım;

1 – SABIRLIDIRLAR

Tüm diktatörler sabırlıdırlar. Gelecek düşüncelerini önceden açıklamazlar. Mutlak gücü ele geçirinceye kadar herkesle iyi geçinirler. Ancak dikkatli bir göz onları fark edebilir.
Başlangıçta özgürlük ve adalet vadederler. Sonra tam tersini yaparlar. İktidarı ele geçirmek için aldatma, farklı görünme ve acındırma yöntemlerini kullanırlar.

2 – SEÇİMLE GİTMEZLER

Genellikle seçimler i başına gelirler. Darbeyle geldikleri de olur ama asla seçimle gitmezler. Bütün propaganda araçları ellerindedir. Seçimle aldıkları büyük oylarla iktidarlarını devam ettirirler. Ancak bu başarılı diktatörler için geçerlidir. Başarısız diktatörler halkı ikna edemediği için önce sandık oyunları yapar, seçim sonuçlarını değiştirir baktı olmaz bu defa sandığı ortadan kaldırırlar.

3 – OY VERMEYENLER ÜZERİNDE BASKI KURARLAR

Diktatörler kendilerine oy vermeyenler üzerinde sürekli baskı kurarlar. Bu oy vermeyenler için toplumu sürekli kışkırtırlar. Gerektiğinde emirlerinde ki medya ve kendilerinin sadık tabanları üzerinden linç ettirirler. Bunu ne zaman gerçekleştireceğine de kendileri karar verirler.

4 – HER ZAMAN DÜŞMANLARA İHTİYAÇLARI VARDIR

Her zaman düşmanları vardır ve bu onlar için olmazsa olmazlarıdır. Düşman bulamazlarsa üretirler. Çünkü tabanlarını dinamik ve tetikte tutmak zorundadırlar. Aynı ayna hem dış hem de iç düşmanlara ihtiyaçları vardır. Her zaman kendilerine muhalif olanları dış güçlerin ajanları diye lansa ederler. Diktatörlere göre tüm muhalifler yeri gelir terörist yeri gelir dış mihraklarla işbirlikçi oluverirler.

Böylelikle hem muhaliflerinden kurtulmuş hem de kendilerinin toplumun düşmanlarına karşı yegane kurtarıcısı olduğu gerçeğini ortaya çıkarmış olurlar.

5 – TOPLUMUN KENDİLERİNE İHTİYACI OLDUĞUNA İNANIRLAR

Toplumun kendilerine ihtiyacı olduğuna inanırlar ve inandırırlar. ‘’Ben devletim, ben gidersem devlet elden gider’’ gibi kaos söylemleri sık sık kullanırlar.

6 – HER ŞEYİN SAHİBİ ONLARDIR

Yönettiği ülkeden her şeyin sahibi onlardır. Devlette onlarındır millette. Benim devletim, benim milletim, benim bakanım, benim milletvekilim söylemlerini çok sık kullanırlar. Hatta ve hatta devlette millette kendileridir.

7 – ETRAFINDAKİ İSİMLERİ SUÇ ORTAĞI HALİNE GETİRİRLER

İşledikleri her suça yanlarındakilerini de ortak ederler. Böylelikle o isimler diktatöre mecbur hale gelirler. Ayrıca yolsuzluk yapmalarına da fırsat verirler.
Bu koz her zaman ellerinde tutulur. Her birinin dosyası ve kaseti, diktatörün özel kasasında bulunur.

Bu sebeple etrafındaki isimler diktatörü kolay kolay satamaz. Diktatör ve etrafındaki ekip öyle kolay çözülmez.

8 – AJANLIK, İSTİHBARAT ONLAR İÇİN ÇOK ÖNEMLİDİR

En önem verdikleri devlet kurumları arasında istihbarat teşkilatı ve içişleri bakanlıkları gelir. En sadık adamlarını oralara getirirler. Halkın sadakat konusunda endişeleri vardır.
Halk vefasızdır. Ne yapacakları belli olmaz. Bu sebeple sürekli gergin ve teyakkuz halindedirler.

9 – BİRDEN FARKLI İSTİHBARAT ÖRGÜTLERİ KURARLAR

Bütün bilgiler sadece kendilerine rapor edilir. Hücre sistemi ile tek adam rejimini güçlendirirler.

10 – ETRAFLARINDA DALKAVUKLAR VARDIR

Bu dalkavuklar diktatörlere sadece duymak istediğini söylerler. Böylelikle diktatörlerin zaman içinde gerçekle olan ilişkisi kesilir. Dünya liderlerinden bahsederken arkadaşım, dostum diye bahsederler. Bazen de dünya liderlerinden bahsederken ön adı ile hitap ederler. Bundan amaç halkına kendisinin ne kadar güçlü olduğunu göstermektir.

11 – KENDİLERİNİ HALKIN BABASI OLARAK GÖRÜRLER

Halk onların çocuklarıdır ve ona muhtaçtır. Çocuklarının kendilerine sadakat borçları vardır. Halklarını çocuklaştırırlar. Zaman içinde sadece ülkelerinin değil kültür coğrafyasının da babası olarak kendilerini görürler. Bu kavram, bazen ‘baba’ olmakla birlikte bazen de ‘halife’ şeklinde de ortaya çıkar.

12 – BERABER YOLA ÇIKTIKLARI İSİMLERİ HARCARLAR

En temel özelliklerinden biri de budur. Tek adam olmaları buna bağlıdır. Usta, yanına usta istemez, sadece çıraklar ister. Süreç içinde beraber yola çıktıkları arkadaşları kendisine itiraz edebilecek ve ayak bağı olabilecektir. Onun için ortadan kaldırmaları gerekmektedir.

En insaflı diktatör yola çıktığı arkadaşlarını sistemin dışına iterler. Etkisiz ve itibarsız hale getirir. En acımasız olanları da idam eder. Boşalan koltuklara çömez ve omurgasızlardan oluşan bir kadro kurarlar.

13 – MEDYAYI TAMAMEN KONTROL ALTINA ALIRLAR

Sansür esastır. Kendisinin eleştirilmesi kırmızıçizgidir. Zaman içinde bu sansür kendiliğinden olmaya başlar. Yönettikleri ülkelerin gazetecilerde korku hakimdir. Gazetelerin birinci sayfalarında hep onlar vardır.

14 – HUBRİS VE NARSİSTİRLER

Hubris sendromu, belli bir zaman diliminde gücü elinde bulunduran liderlerde görülen bir hastalıktır. Kibir ve herkesi küçük görme, ‘her şeyin en iyisini ben bilirim’ deme şeklinde tezahür eder.

Narsisist kişilik bozukluğunun kriterleri arasında olan hubris sendromuna tanı koymaktaki anahtar, belli bir zaman diliminde elde tutulan (1-9 sene) o bağımlılık yaratan güçtür. Gerçeklikten kopuş bu hubris denen illetin olmazsa olmazıdır. Kendilerini Tanrı kadar güçlü hissederler. Ancak bu hastaların cezai ehliyeti vardır. Diktatör devrilirse hukuk karşısında ben hastaydım diyerek kurtulamaz.

15 – MUTLAKA SARAYLARI VARDIR

Bir tane ile yetinmezler. Sarayları çok büyük olmalıdır. Bu onların gücünün göstergesidir. Ben çok önemli bir kişiyim mesajı önemlidir ve kendilerini büyük gösteren heykeller yaptırırlar.

16 – SÜREKLİ GENÇ GÖRÜNMEK İSTERLER

Makyaj onlar için önemlidir. Aynada ‘ölümsüzlüğünü’ her an görmek isterler. Halk da bunu görmelidir. İleri yaşlarına rağmen saçlarında bir tek tel beyaz yoktur.

Ölümsüz olmadığını anlayan diktatör yerine kimin geçeceğini düşünmeye başlar. Bu çoğunlukla oğlu yada yakın akrabalarından biri olur.

17 – SONLARI İSTİSNASIZ TRAJİK OLUR

Seçimle gitmeyecekleri için, büyük çalkantılar ve olaylar ile tarih sahnesinden çekilirler. Kendileri ile birlikte ülkeyi de yakarlar.

İşte diktatörlerin genel vasıfları bunlar. Millet olarak diktatör diye bir derdimizin olmadığı için çok şanslı sayılırız. Bu sebeple Allah’a ne kadar şükretsek azdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir