Sağlık

İstanbul’da sivrisineklerle bulaşan Batı Nil Virüsü tespit edildi

Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz İstanbul'da Batı Nil Virüsü tespit ettiklerini duyurdu. Nil virüsünü ölü kuşlarda tespit ettiklerini belirten Yılmaz, virüsün sivrisineklerle insanlara bulaşabilme riskinden dolayı uyarılarda bulundu. Peki Batı Nil Virüsü nedir? İşte detaylar...

Sivrisinekler ile 50’ye yakın virüs türü bulaşabiliyor. Onlardan biri de Batı Nil Virüsü ve sivrisineklerden insanlara bulaşıyor. Ateş, eklem ve kas ağrısı yapan virüs, İstanbul’da yapılan çalışmada kuşlarda da bulundu. İstanbul Üniversitesi – Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi tarafından yaklaşık bir senedir ölü kuşlar üzerinde yürütülen çalışmada 24 karga ve 12 saksağanı inceledi. İncelenen 36 kuştan 8 kargada ve 1 saksağanda Batı Nil Virüsü’ne rastlandı. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi Viroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz, yaptıkları çalışmaya ilişkin açıklamada bulundu.

8 KARGADA VİRÜS OLDUĞUNU SAPTADIK

“Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz “Kuşları sineklerin emmesiyle sineklere bulaşıyor. Sineklerde çoğalıyor o şekilde bir bulaşması var. Biz de dedik kuşlar anlamlı bir rezervuar. Geçen sene kuş ölümleri bildirildi. Özellikle karga ölümleri. Karga ölümleri üzerine gittik. Biz kargalardan örnekler topladık. 8 kargada Batı Nil Virüs’ünü saptadık şu anda.” dedi.

NİL VİRÜSÜ NASIL BULAŞIR?

Kan yoluyla bulaşabiliyor. Elde çizik falan varsa o şekilde bulaşabilir. Ancak asıl bulaşma yolu sivrisineklerin kuşların kanını emmesi ve onlardan insanlara bulaşıyor.

Yılmaz, “Kuştan kuşa sivrisinek bulaştırıyor. Biz aslında bu virüsün kökeninin göçmen kuşlar olduğunu düşünüyoruz. Bizim kuşlarımız göçmen kuşlarla temas ettikten sonra özellikle sivrisinekler onları emdikten sonra bulaştırıyor. Direkt temasla bir bulaş söz konusu değil. Karga sığırcık ve saksağanlarda bunlar çok görülüyor.” ifadelerini kullandı.

Batı Nil virüsü Nedir?

Batı Nil virüsü (WNV), Amerika Birleşik Devletleri kıtasında sivrisinek kaynaklı hastalıkların önde gelen nedenidir. İnsanlara en çok enfekte sivrisinek ısırmasıyla bulaşır. BNV vakaları, yaz aylarında başlayan ve sonbaharda devam eden sivrisinek mevsiminde ortaya çıkar. İnsanlarda BNV’yi tedavi edecek hiçbir aşı veya ilaç yoktur. Neyse ki, BNV ile enfekte olan çoğu insan hasta hissetmiyor. Enfekte olan yaklaşık 5 kişiden 1’inde ateş ve diğer semptomlar gelişir. 150 enfekte kişiden yaklaşık 1’i ciddi, bazen ölümcül bir hastalık geliştirir. Sivrisinek ısırıklarını önlemek için böcek kovucu kullanarak ve uzun kollu gömlekler ve uzun pantolonlar giyerek BNV riskinizi azaltabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir