Genel

İçki satışı yasağının perde arkası!

Bilal DEMİR – Türkiye tam kapanma sürecinde yani 17 Mayıs’a kadar içki satışı yasaklandı. Bilim kurulu üyeleri dahil kimse bu yasağın salgınla ne ilgisi olduğunu anlayamıyor. Oysa cevap basit!..

AK Parti eline geçen her fırsatı kendi ideolojisini ve yaşam tarzını dayatmak için kullanıyor. Şimdi de salgını bu dayatma için fırsata dönüştürüyor. AKP kongrelerine, camilere, cenazelere girmeyen virüsün tekel bayilerine giriyor olabilmesinin başka açıklaması yok.

İÇKİ YASAĞI

AKP’nin içkiye karşı açtığı savaş yenide değil. İktidara geldiklerinden beri ağır ağır uyguladıkları bir caydırma politikası bu. İçki yasağına önce aldıkları belediyelerin tesislerinde başladılar, sonra adım adım kamu lojmanlarına kadar yaydılar.

ALKOL ZAMMI

Bazı kentlerde içkili lokantalar şehir dışına taşındı. Büyük şehirlerde barların önüne servis yasaklandı ve 2013’den bu yana 30 kez zam yapılarak içki ulaşılamaz hale getirildi. 20 yılda rakının fiyatı yüzde 1.212 biranın ki yüzde 1.030 arttı. Türkiye dünyanın en pahalı içkisini içen ülkelerden biri haline geldi. 10 yılda taşıt vergisi 4,5 kat artarken rakının özel tüketim vergisi 8 kat arttı. Hazine alkolden beslenirken halk, içeceği içkiyi evinde üretmeye başladı. Buda kaçak üretimden seri ölümlere yol açtı.

EVDE ALKOLLÜ İÇKİ ÜRETİMİ

Şimdi yeni yasakla evde alkol üretimin de ölüm riskinin de artması kaçınılmaz görünüyor. Ha birde işin politik yönü de var, oda; Ramazan ayında muhalefeti içkiyi savunmak zorunda bırakıp, ‘’bunlar alkolik, din düşmanı’’ propagandası yapmak. Bir taşla kaç kuş birden misali…

İKTİDAR SARHOŞLUĞU

Erdoğan 1994’de Türkiye’nin iki ayyaşın yaptığı anayasa ile yönetildiğini söylemişti. Erdoğan’ın bu sözleri kimine göre Orhan Aldıkaçtı’yı, kimine göre ise Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve İsmet İnönü’yü kastediyordu ama Erdoğan o anayasanın sunduğu fırsatları kullanarak iktidar oldu. Şimdi o anayasanın güvenceye aldığı özgürlükleri hiçe sayıp, herkese kendi yaşam tarzını dayatmaya çalıştığı iddia ediliyor. Kendi yaşam tarzı derken sarayda ejder meyveli sumuti içmek gelmesin akıllara…  Kendi otoriter rejimini dayatıyor demek daha doğru.

Çarşı gurubu bir maç öncesinde içki yasağını protesto etmek için ‘’şerefine Tayyip’’ diyerek kadeh kaldıranlar şimdi 21 Mayıs’ta ki gezi davasında darbeye teşebbüsten yargılanacaklar. Alkol sarhoşluğundan daha tehlikeli bir şey varsa, oda; iktidar sarhoşluğudur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu