Ekonomi

Avrupa hisse senedi piyasaları merkez bankası toplantıları öncesi düştü

Avrupa hisse senedi piyasaları, merkez bankası toplantıları öncesi temkinli yatırımcılar ve şirket haberleri nedeniyle Pazartesi gününü önemli kayıplarla kapattı. Almanya Hisse Senedi Piyasası Endeksi’nin (DE40) bu çeyreğin sonunda 15.497,78 puandan işlem görmesi bekleniyor.

Avrupa hisse senedi piyasaları Pazartesi gününü önemli kayıplarla kapattı; Frankfurt DAX 40 ve pan-Avrupa STOXX 600 endeksi geçen haftaki keskin yükselişlerin ardından %1,2 kayıp yaşadı. Yatırımcılar, Norveç, İsveç, İsviçre, İngiltere ve ABD’den gelen faiz kararları da dahil olmak üzere küresel merkez bankası toplantılarının yoğun olduğu bir haftaya yaklaşırken temkinli davrandılar. Eş zamanlı olarak ECB yetkililerinin şahin açıklamaları, ECB’nin politika sıkılaştırmasının sona ermesinin önceden düşünülenden daha uzun sürebileceğini öne sürdü.

Şirket haberleri baskı yaptı

Kurumsal açıdan bakıldığında, Nordic Semiconductor ASA’nın hisseleri, üçüncü çeyreğe ilişkin gelir tahminini aşağı yönlü revize ettikten sonra %10 oranında değer kaybetti. Societe Generale de önümüzdeki yıllarda yıllık satışlarda çok az büyüme beklediğini veya hiç büyüme beklemediğini belirttikten sonra %12,9’luk önemli bir düşüş yaşadı ve Lonza da 14 oranında düşüş yaşadı. Grubun orta vadeli kâr beklentilerine ilişkin endişeler nedeniyle %4. Ayrıca S4 Capital, yıllık tahminini aylardır ikinci kez düşürmesinin ardından %21,7 oranında düşüş yaşadı.

Almanya Hisse Senedi Piyasası Endeksi (DE40) tahmini

Trading Economics’in küresel makro modelleri ve analistlerin beklentilerine göre, Almanya Hisse Senedi Piyasası Endeksi’nin (DE40) bu çeyreğin sonunda 15.497,78 puandan işlem görmesi bekleniyor. İleriye baktığımızda 12 ay içinde 14369,34 seviyesinde işlem göreceğini tahmin ediyoruz.

Avrupa hisse senedi piyasalarının gelecekte nasıl performans göstereceği, merkez bankalarının para politikalarını nasıl ayarlayacağına ve küresel ekonomik toparlanmanın devam edip etmeyeceğine bağlı olacaktır. Yatırımcılar bu hafta yapılacak olan toplantılardan gelecek ipuçlarına dikkat edeceklerdir.