Ekonomi

Malezya palm yağı, soya fasulyesi yağındaki zayıflık ve envanter artışı nedeniyle geriledi

Malezya palm yağı vadeli işlemleri, soya fasulyesi yağındaki zayıflık ve envanter artışı nedeniyle düştü. Ancak Çin’in ithalat artışı ve Hindistan’ın bayram talebi düşüşü sınırladı.

Malezya palm yağı vadeli işlemleri, Chicago soya fasulyesi yağındaki zayıflığın etkisiyle önceki üç seansta yükseliş yaşadıktan sonra 3.800 MYR’nin altındaydı. Bu arada envanter verileri, Malezya palm yağının ağustos sonunda önceki aya göre %22,5 artışla 2,12 milyon tonla 7 ayın en yüksek seviyesine ulaştığını gösterdi. Araştırmacı Intertek Testing Services, kargo okumalarına göre, Malezya palm yağı ürünlerinin 1-10 Eylül tarihleri arasındaki ihracatının bir önceki aya göre %11,2 oranında düştüğünü söyledi; bağımsız denetim şirketi AmSpec Agri ise %20,4’lük bir düşüş tahmin etti.

Çin’in ithalat artışı ve Hindistan’ın bayram talebi düşüşü sınırladı

Malezya’nın lider lideri Anwar Ibrahim’in, Malezyalı palm yağı şirketi Sime Darby Oils ile Çin’in Guangxi Beibu Gulf Intl şirketi arasındaki anlaşmanın ardından Çin’in palm yağı ithalatını yılda 250.000 ton artıracağı yönündeki açıklaması, düşüşü sınırladı. Liman Grubu. Bu arada, en büyük palm yağı alıcısı olan Hindistan’ın ithal ettiği 1. Ülkenin bayram sezonuna girmesi nedeniyle ağustos ayında palm yağı önceki aya göre %3,9 artışla son 9 ayın en yüksek seviyesine çıkarak 13 milyon mt’a ulaştı.

Palmiye Yağı’nın geleceği nasıl olacak?

Trading Economics’in küresel makro modelleri ve analistlerin beklentilerine göre, Palmiye Yağı’nın bu çeyreğin sonunda 3901,96 MYR/MT seviyesinde işlem görmesi bekleniyor. İleriye baktığımızda 12 ay içinde 4274,78 seviyesinde işlem göreceğini tahmin ediyoruz.

Palmiye Yağı’nın fiyatını etkileyen birçok faktör vardır. Bunlar arasında iklim koşulları, üretim maliyetleri, talep dinamikleri, biyoyakıt politikaları ve ticaret anlaşmaları sayılabilir. Palmiye Yağı’nın gelecekteki performansını tahmin etmek için bu faktörleri dikkate almak gerekir.