Ekonomi

İnşaat üretimi yıllık bazda yüzde 11,7 arttı

Yunanistan’da inşaat sektörü, ikinci çeyrekte büyüme hızını yarı yarıya düşürdü. Hem inşaat mühendisliği hem de bina inşaatında üretim daha az arttı. Sektörün geleceği için belirsizlikler var.

Yunanistan’da inşaat sektörü, 2023 yılının ikinci çeyreğinde büyüme hızını yarı yarıya düşürdü. Bu, hem inşaat mühendisliği hem de bina inşaatında üretimin daha yavaş artması nedeniyle oldu. Sektör, 2021’in sonundan bu yana en yavaş büyüme hızına ulaştı.

İnşaat üretimi yıllık bazda yüzde 11,7 arttı

Yunanistan İstatistik Kurumu (ELSTAT) tarafından yayınlanan verilere göre, inşaat üretimi, 2023’ün ikinci çeyreğinde yıllık bazda yüzde 11,7 arttı. Bu oran, önceki dönemdeki yüzde 24,2’lik büyümeden önemli ölçüde düşük oldu. Bu düşüş, hem inşaat mühendisliğinde (ilk çeyrekte yüzde 25,9’a karşı yüzde 6,8) hem de bina inşaatında (yüzde 21,6’ya karşı yüzde 18,8) üretimin daha az artmasından kaynaklandı.

İnşaat üretimi çeyreklik bazda yüzde 2,5 arttı

İnşaat üretimi, çeyreklik bazda ise son çeyrekteki yüzde 0,9’luk düşüşten toparlanarak yüzde 2,5 arttı. Bu artış, bina inşaatında üretimin yüzde 3,4 artmasıyla desteklendi. İnşaat mühendisliği ise çeyreklik bazda yüzde 0,4 azaldı.

İnşaat sektörünün geleceği belirsiz

Yunanistan’da inşaat sektörü, pandemi sonrası dönemde toparlanma sinyalleri vermişti. Ancak ikinci çeyrekteki büyüme hızındaki düşüş, sektörün geleceği için belirsizlikler olduğunu gösteriyor. Sektörün performansını etkileyen faktörler arasında malzeme fiyatlarındaki artış, işgücü sıkıntısı ve talep dalgalanmaları sayılabilir. Sektörün önümüzdeki dönemlerde nasıl bir seyir izleyeceği ise bu faktörlere bağlı olacak.