Dünyadan Son Dakika Gelişmeler

Rusya’nın Ural Petrolü Fiyatı Ağustos’ta Yükseldi

Rusya’nın amiral gemisi ham petrol türü Ural’ın fiyatı Ağustos ayında 74 dolar seviyesinde gerçekleşti. Bu fiyat, G7’nin belirlediği 60 dolarlık tavan fiyatının çok üzerinde ve Temmuz ayına göre de artış gösterdi. Rusya, petrol fiyatları yükselirken devletin gelirini artırmak için vergi kanununda değişiklikler yaptı.

Rusya tarafından açıklanan verilere göre, Rusya’nın amiral gemisi ham petrol türü Ural’ın fiyatı, Ağustos 2022’ye göre biraz düşüşle Ağustos ayında varil başına ortalama 74 dolar seviyesinde gerçekleşti. Ancak bu fiyat, G7’nin tavan fiyatı olan 60 doların çok üzerinde ve temmuz ayı ortalaması olan 64,37 doların üzerinde yer aldı. Cuma günü Maliye Bakanlığı tarafından açıklandı.

Ural Petrolünün Fiyatı Brent’e Göre Daha Düşük

Karşılaştırma yapmak gerekirse, Kuzey Denizi Tarihli Brent’in ortalama fiyatı Ağustos ayında varil başına 86,20 dolardı. Brent, uluslararası piyasalarda en çok işlem gören ham petrol türüdür ve Ural’dan daha kalitelidir. Bakanlığın verilerine göre, Ocak ve Ağustos 2023 arasında Uralların ortalama fiyatı varil başına 56,58 dolar iken, 2022 yılının aynı döneminde varil başına ortalama 82,13 dolardı.

Ural Petrolünün Fiyatı G7’nin Tavan Fiyatını Aştı

Ağustos, Rus Urallarının ortalama fiyatının, Rusya’nın AB dışındaki üçüncü ülkelere ham petrol sevkıyatında Batılı sigorta ve finansmanın kullanılması durumunda G7 ve AB tarafından belirlenen 60 $ tavan fiyatını aştığı üst üste ikinci ay oldu.

Temmuz ayı başında sürekli olarak tavan fiyatın altında işlem gören Ural fiyatının ilk kez varil başına 60 doların üzerine çıkması, Hindistan dahil temkinli alıcılar için sorun teşkil edebilir. Temmuz ayındaki yüksek gösterge petrol fiyatları ve bunun sonucunda Uralların ve ESPO kalitesinin daha yüksek fiyatı, Rusya için Temmuz ve Ağustos aylarında Haziran ayına kıyasla daha yüksek bütçe gelirleri anlamına gelebilir.

Rusya Vergi Kanununda Değişiklik Yaptı

Temmuz ayının sonunda, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, enerji sektörü vergi kanununda, Ural ham petrolünün Brent’e olan indirimini Eylül ayından itibaren 25 dolar olan varil başına 20 dolara indirecek yasa değişikliklerini imzaladı. Vergi kanununda yapılan değişikliklerle, Eylül 2023’ten itibaren 2026 yılı sonuna kadar Rus rafinerilerine verilen sübvansiyonlar da yarıya indirilecek.

Rusya ayrıca, petrol fiyatları yükselirken devletin petrolden elde edilen geliri artırmaya çalışması nedeniyle, 1 Eylül’den itibaren petrol ihracat vergisini ton başına 21,40 dolara (bu yılın en yüksek seviyesi) yükseltti. Önceki petrol ihracat vergisi ton başına 16,90 dolardı.