Emlak

Türkiye’nin Dört Bir Yanında Hazine Arazileri Satışta! Bodrum’da Tartışmalı Arazinin Akıbeti Ne Olacak?

Türkiye genelinde Hazineye ait 30 bin 668 kilometre arazi portföyü satışa sunuldu. Satışa çıkarılan taşınmazların büyük bölümü turizmle öne çıkan şehirlerde yer alıyor. Bodrum’da ise tartışmalı bir arazi yeniden satışa çıkarıldı.

Türkiye genelinde Hazineye ait 30 bin 668 kilometre arazi portföyü satışa sunuldu. Satışa sunulan taşınmazların büyük bölümü Muğla, Antalya, Aydın, Balıkesir, Çanakkale, İstanbul, İzmir, Mersin ve Nevşehir gibi turizmle öne çıkan şehirlerde yer alıyor. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan duyuruya göre, satışa çıkartılan arazilerin toplam değeri 3 milyar 500 milyon TL civarında.

Bodrum’da Tartışmalara Neden Olan Araziler Yeniden Satışta

Satışa çıkartılacağı açıklanan parseller arasında, Bodrum kamuoyunda uzun zamandan beri büyük tartışmalara ve tepkilere neden olan Ortakent’teki 1 milyon 200 bin metrekare büyüklüğündeki hazine arazilerinin büyük kısmının da olduğu dikkat çekiyor. Bu araziler daha önce de satışa çıkartılmış ancak imar planları mahkeme kararıyla iptal edilmişti.

Bodrum’un Ortakent Mahallesi’nde özelleştirilmek istenen fakat imar planları mahkeme kararıyla iptal edilen devasa arazi, yeniden satışa çıkarıldı. Daha önce de satışa çıkartılan Ortakent Üniversite Caddesi, Ali Kelle Ormanı ve Kabakum Plajı’ndaki devasa arazi, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile imara açılmış, 1 milyon 100 bin metrekarelik Hazine arazisi ile ilgili TMMOB Şehir Plancıları Odası Muğla Şubesi’nce açılan davada Danıştay, oybirliğiyle imar planlarını iptal etmişti.

İptal kararının ardından davalı idare temyiz başvurusunda bulunmuş, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, davalı idarelerin temyiz istemlerinin reddine oyçokluğu ile karar vermişti.

Satışa Çıkartılan Arazilerin Büyüklüğü Avrupa Ülkelerini Geçiyor

Toplam büyüklüğü 30 bin 668 kilometre olan satışa çıkartılan arazilerin yüzölçümü, Belçika’nın (30 bin 528 kilometre), Arnavutluk’un (28 bin 748 kilometre), Slovenya’nın (20 bin 273 kilometre) ve Makedonya’nın (25 bin 713 kilometre) yüzölçümlerini aşıyor. Bu da Türkiye’nin ne kadar büyük bir arazi portföyüne sahip olduğunu gösteriyor.

Hangi İllerde Kaç Adet Taşınmaz Satılıyor?

Türkiye genelinde satılık taşınmazların sayısına bakıldığında, 29,077 adet taşınmaz ile en fazla taşınmaz satılan ilin İstanbul olduğu görülüyor. İstanbul’u sırasıyla 22,017 taşınmaz ile Antalya, 4,253 taşınmaz ile Mersin, 2,853 taşınmaz ile Ankara, 2,329 taşınmaz ile Bursa, 2,224 taşınmaz ile Yalova, 1,485 taşınmaz ile İzmir, 1,340 taşınmaz ile Muğla ve 1,292 taşınmaz ile Sakarya takip ediyor.

Satışa çıkartılan arazilerin büyük bir kısmının turizm potansiyeli yüksek olan illerde yer alması da dikkat çekici bir detay olarak karşımıza çıkıyor. Bu arazilerin satışından elde edilecek gelirin ne şekilde kullanılacağı ise merak konusu.