Personel Alımı

Polis Meslek Yüksekokullarına 2.500 Öğrenci Alımı Başladı

Polis Meslek Yüksekokullarına 2.500 öğrenci alımı başladı. Başvurular 31 Temmuz - 09 Ağustos 2023 tarihleri arasında e-Devlet üzerinden yapılacak. Başvuru şartları ve sınav takvimi www.pa.edu.tr adresinde.

Polis Akademisi Başkanlığı, 2023-2024 eğitim-öğretim yılı için Polis Meslek Yüksekokullarına 2.000 erkek, 500 kadın olmak üzere toplam 2.500 öğrenci alımı yapacağını duyurdu. Başvurular 31 Temmuz – 09 Ağustos 2023 tarihleri arasında e-Devlet üzerinden yapılacak. Başarılı adaylar, iki yıllık eğitim sonunda polis memuru olarak göreve başlayacaklar.

Polis Meslek Yüksekokulları, Türkiye’nin dört bir yanında bulunan ve polislik mesleğine hazırlayan yükseköğretim kurumlarıdır. Polis Meslek Yüksekokullarına girmek isteyen adayların, lise veya dengi okul mezunu olmaları, 2023 Yükseköğretim Kurumları Sınavı TYT puan türünden en az 250.000 ham taban puan almaları, 18-26 yaş aralığında olmaları, sağlık ve fiziki yeterlilik koşullarını taşımaları ve adli sicillerinin temiz olması gerekmektedir.

Polis Meslek Yüksekokulları giriş sınavı, fiziki yeterlilik, mülakat ve sağlık aşamalarından oluşmaktadır. Sınav takvimi ve detaylı bilgiler Polis Akademisi Başkanlığının resmi internet sitesi www.pa.edu.tr adresinden ilan edilecektir. Adaylar, sınava katılmak için on katı kontenjana girenler arasında yer almalı ve sınav ücretini belirlenen hesaba yatırmalıdır.

Polis Meslek Yüksekokullarına girmeyi başaran adaylar, iki yıl süreyle teorik ve pratik eğitim alacaklar. Eğitim süresince adaylara burs verilecek ve barınma, beslenme, sağlık hizmetleri gibi imkanlar sağlanacaktır. Eğitim sonunda başarılı olan adaylar, polis memuru olarak atamaları yapılacak ve Türk Polis Teşkilatının bir üyesi olacaklardır.

Polis Meslek Yüksekokullarına başvurmak isteyen adayların acele etmeleri ve son başvuru tarihini kaçırmamaları tavsiye edilir. Polislik mesleği, vatanını ve milletini seven, fedakarlık ve sorumluluk duygusu yüksek, disiplinli ve çalışkan kişiler için ideal bir meslektir. Polis Meslek Yüksekokulları da bu mesleği icra etmek isteyenlere en iyi şekilde hazırlayan kurumlardır.