Ekonomi

Türkiye 3-4 milyon buğday ithal etmek zorunda kalabilir!

Türkiye'de son yıllarda oluşan kuraklık olayları ülke çoğrafyasının kronik sorunları haline gelmeye başladı. Kuraklığın şiddetini artırması ile birlikte gözler iktidara yöneldi. Kuraklığa karşı hiç bir önlem-tedbir paketi açıklamalayan iktidara karşı sesini yükselten İYİ Parti Mersin Milletvekili Behiç Çelik, buğday hasadı hakkında çarpıcı bilgiler verdi. Bugüne kadar 10 milyon ton buğday ithal edildiğine dikkat çeken Çelik, kuraklıktan dolayı Türkiye'nin 3-4 milyon ton daha buğday ithal etme gereksinimi duyabileceğini belirtti. 

İYİ PARTİ GRUBU ADINA BEHİÇ ÇELİK (Mersin) -İklim krizinin yol açtığı kuraklık nedeniyle tarımsal üretimde meydana gelen daralmadır. Üyesi olduğum Küresel İklim Değişikliğinin Etkilerinin En Aza İndirilmesi, Kuraklıkla Mücadele ve Su Kaynaklarının Verimli Kullanılması İçin Alınması Gereken Tedbirlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırması Komisyonu hâlen faaliyettedir. Gerçekten, su yönetimi, kuraklık, yeni tarım teknikleri üzerinde hızla hareket ederek orta vadede sorunların kangrenleşmesine müdahale zorunluluğu ortaya çıkmaktadır.

Türkiye bugün kişi başına yıllık 1.300 metreküp suyla “su stresi çeken ülkeler” grubundadır; bu nedenle, su artık Türkiye açısından stratejik bir maldır. Güvenliğimiz ve bekamız, varlığımız sularımızı iyi değerlendirmekle mümkündür.

Sözünü ettiğim Meclis Araştırması Komisyonunun yayınlanacak olan raporunun hayata geçirilmesinde tüm siyasi partilerin ortak hareket etmesinde büyük fayda vardır. Bu rapor doğrultusunda, yürütmenin önce plan ve projeksiyon, sonra mevzuat çalışmasını bitirmesi gerekmektedir; arkasından tabii ki icraat gerekiyor.

İktidar bugüne kadar yanlış tarım politikaları takip etmiştir; hâlbuki, tarım stratejik bir sektördür. Gıda enflasyonu zirve yapmıştır, çiftçiler iflasın eşiğine getirilmiştir. Tarım Bakanlığının kuraklıkla mücadele perspektifi bulunmamaktadır.

Türkiye 13-14 milyon ton buğday ithal eder duruma gelecek

Bakınız, kuraklık yüzünden buğdayda yüzde 17-18, arpada yüzde 30, kırmızı mercimekte yüzde 60’a varan bir rekolte kaybı yaşanacaktır; nitekim, bugün grup konuşmasında Sayın Akşener bunlara işaret etti. Bu, bizi şöyle bir sonuca götürüyor. Artık önemli ölçüde tarımsal ürün ithalatçısı olacağız. Bugüne kadar 10 milyon ton buğday ithal eden Türkiye kuraklık yüzünden 13-14 milyon ton buğday ithal eder duruma gelecektir.

Su kaynaklarının dengeli dağılımı, ürün deseni, basınçlı sulama sistemleri, yer altı sularının korunması, ağaçlandırma gibi birtakım tedbirler alındığı takdirde kuraklık aslında yönetilebilir bir olgudur.

Su Allah’ın bize bir nimetidir; nimete ihanet etmek olmaz. O yüzden, özellikle kuraklıkla mücadelede biz, alacağımız tedbirlerle zararın neresinden dönsek kârdır diyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Engelleyici Algılandı

Haber içeriğini görüntülemek için lütfen reklam engelleyici uygulamanızı devre dışı bırakınız.