Ekonomi

Tüketici kredisi ve kredi kartı borçları 700 milyar liraya kadar yükseldi

Vatandaşın tüketici kredisi ve kredi kartı borçları 700 milyar liraya kadar yükseldi. CHP Gaziantep Milletvekili Bayram Yılmazkaya, icra mahkeme tebliğlerinin muhtarlıklarda dolup taştığını, insanların evlerine ekmek bile götüremeyecek kadar ekonomik buhranda olduğunu dile getirirken, AKP Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, Türkiye'nin ekonomik büyüme yönünden dünyada parmak ile gösterilen ülke olduğunu belirtti. İşte o tam zıt olan açıklamalar... 

BAYRAM YILMAZKAYA (CHP Gaziantep Milletvekili) – Ülkede işsizlik almış başını gidiyor. İcra daireleri dosyalarla, muhtarlıklar icra tebligatlarıyla dolmuş taşıyor, muhtarlıklarda tebligatları koyacak yer kalmadı. Türkiye ortalamasının üzerinde işsizlik oranının yaşandığı “şampiyon şehir” denilen Gaziantep ilinde insanlarımız evine ekmek götüremiyor. Vatandaşların bankalara ve finans şirketlerine olan tüketici kredisi ve kredi kartı borçları 700 milyar liraya kadar yükseldi. Bu yıl 1 Ocak-15 Mayıs günleri arasında sadece icra ve iflas dairelerine UYAP üzerinden gelen icra ve iflas dosyası sayısı 2 milyon 750 bin oldu. İcra dairelerinde derdest edilen dosya sayısı ise bir yıl öncesine göre 1 milyon 350 bin artarak 22 milyona dayandı. “Şampiyon şehir” denilen Gaziantep’te hemşehrilerim işsizlikle mi uğraşsın, borçlarla mı uğraşsın, faizlerle mi uğraşsın yoksa icralarla mı? Borcunu ödeyemeyen, evine ekmek götüremeyen vatandaşlar intihar ediyor, neyin şampiyonu? Bu durumun tek sorumlusu ise ülkedeki kötü siyasi yönetimdir.

İLYAS ŞEKER (AKP Kocaeli Milletvekili) -Dün ocak-nisan dönemi ihracatımızın 68,8 milyar dolara çıktığını, yüzde 7,6’sını ise seçim bölgem Kocaeli’nin gerçekleştirdiğini ifade etmiştim. Bugün yeni bir rekor geldi, mayıs ayı ihracatımız geçen yılın aynı ayına göre yüzde 65,5 artışla 16,5 milyar dolar oldu. İhracatta yaşanan bu artışlara paralel olarak ekonomideki büyüme de tahminlerin üzerinde gerçekleşti. Gayrisafi yurt içi hasıla 2021 yılının ilk çeyreğinde yüzde 7 büyüdü. Sanayi sektöründe yüzde 11,7; tarım sektöründe yüzde 7,5; hizmet sektöründe yüzde 5,3 oranında büyüme gerçekleşti.

Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde dünyada parmakla gösterilen büyüyen Türkiye’yi kıskananlar çatlasın…

HACI ÖZKAN (AKP Mersin Milletvekili) – Tüm dünyanın güçlük çektiği pandemi döneminde büyüyen ve gelişen güçlü Türkiye farkını bir kez daha göstererek ekonomimiz, yılın ilk çeyreğinde yüzde 7 büyüyerek birçok ülkeyi geride bıraktı. Ekonomimizin yüzde 56’sını dış talep ve yatırımlarını oluşturan bu gelişme, dengeli ve sağlıklı büyümenin en önemli göstergesidir. Milletimizin huzuru ve refahını artıran, istihdamı oluşturan, gelir dağılımını iyileştiren ve istikrara odaklanan politikaları kararlılıkla uygulayacağız. Pandemi sürecinin bitmesiyle birlikte, ekonomideki büyüme katlanarak artacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu