Kamu Haberleri

Sağlık çalışanları için verilen kanun teklifi AKP ve MHP tarafından reddedildi!

Covid-19 salgını yüzünden hayatını kaybeden sağlık çalışanları için Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) tarafından verilen kanun teklifi AK Parti ve MHP tarafından reddedildi. Fransa'nın, Covid-19 yüzünden ölen sağlık çalışanları için çıkardığı kanun ile, meslek hastalığından ölen sağlık personellerinin çocuklarının devlet koruması altına alındığını hatırlatan CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, AKP ve MHP'ye tepki gösterdi. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Arık, şu açıklamalarda bulundu;

ÇETİN ARIK (Kayseri) – Fransa, Covid-19‘dan hayatını kaybeden sağlık çalışanlarına “Cumhuriyete hizmet için öldü.” statüsünün verileceğini açıkladı. Ne demek bu? Coronadan hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının çocukları devlet koruması altına girecek. Biz de “Coronadan hayatını kaybeden sağlık çalışanları şehit sayılsın, corona meslek hastalığı olarak kabul edilsin; böylelikle onların geride bıraktıkları çocukları devlet koruması altına alınsın.” diye kanun teklifi verdik ama maalesef ki iktidar illiyet bağı gerekir diye kanun teklifimizi reddetti. Bu, anasını, babasını ve kardeşini coronadan kaybeden Doktor Yavuz Kalaycı’nın son mesajı: “Kızlarım çok küçük, sahip çıkarsınız değil mi?” İşte bu minik yavruları sahipsiz bırakan, devlet koruması altına almak için illiyet bağı arayan bu zalim iktidarın bu milletle illiyet bağını sorgulamak gerekir.

Sağlık çalışanlarımız bu süreçte bir canı kurtarmak için bir santim geri adım atmadan insanüstü bir gayretle gece gündüz çalıştılar.

SAĞLIK ÇALIŞANLARININ ÇALIŞMA KOŞULLARI

İşte bu, Yozgat Valiliğinin sağlık çalışanlarına gönderdiği mola ve yemek hakkında genelge, diyor ki: “8.30’da başlayacaksınız, molasız olarak gece 24.00’e kadar pandemi polikliniğinde hizmet vereceksiniz. Yemek için molanız da otuz dakikayla sınırlı.” Bu kadar da olmaz ki, bu insanlar robot değil ki. Yemek molası için sağlık çalışanlarına genelge mi çıkarılır Allah aşkına? Peki, böylesi fedakârlıkla çalışan sağlık çalışanları bunun karşılığında ne alıyor? Değerli milletvekilleri, işte karşılığı bu; bu ortopedi doktorumuzun elleri koparılmış. Sağlık çalışanlarımız sadece ölümüne değil, ölümle burun buruna çalışıyor. Peki, bu eli, kıymetli meslektaşım Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Ertan İskender’e ait bu eli -sözün bittiği yer değerli milletvekilleri- bir cani geliyor, koparıyor ve kopan bu parmak dört buçuk saatte dikiliyor. Maalesef ki bu kardeşimiz bir daha ameliyat yapamayacak. Düşünebiliyor musun en yüksek puanla tıp fakültesine gireceksiniz, zor ve uzun, yorucu bir eğitimi başarıyla tamamlayacaksınız, sonra bir alçak gelecek bütün hayallerinizi koparıp gidecek, sizi ameliyat yapamaz hâle getirecek.

Sağlık Çalışanları Köle Gibi Çalışıyor

Sağlık çalışanları köle gibi çalışıyor ama onların içinde bir grup var ki kölenin de kölesi gibi çalışıyor. Onların adı da: Asistan doktorlar. Bakınız, pazartesi sabah yedide mesaiye başlayan bir asistan doktor, salı günü on dokuzda mesaisini tamamlıyor. Aralıksız tam otuz altı saat çalışıyor. Değerli milletvekilleri, otobüs şoförleri kesintisiz beş saatten fazla otobüs kullanamıyor ama otuz altı saat uyumayan bir hekim kanayan damara dikiş atıyor, reçete yazıyor, acil müdahalede bulunuyor.

Dünya Sağlık Örgütünün yaptığı bir araştırmada “Haftalık elli beş saat ve üzerinde çalışan kişilerde kalp krizi riski yüzde 35 daha yüksek.” diyor. Gelin, bu gençleri robot olarak görmeyelim, nöbet ertesi izin anayasal bir haktır, bu hakkı teslim edelim.

Hasta Memnuniyetine Göre Döner Sermayeden Pay Alma

Bu da Meram Tıp Fakültesi yöneticilerinin sağlık çalışanlarına gönderdiği yazı, diyor ki: “Hasta memnuniyetine göre döner sermayeden pay alacaksınız.” O zaman sizler de maaşlarınızı sağlık çalışanlarının memnuniyetine göre alın. Bakın, değerli milletvekilleri, sağlık çalışanları özlük haklarının kalıcı olarak iyileştirilmesini talep ediyorlar. Sağlık çalışanlarının personel maaşları, yöneticilerinin insafıyla üç kalemde değil, insanlık onuruna yakışacak şekilde tek kalem olarak belirlenmeli, genel bütçeden ödenmeli ve gelirlerinin tamamı da emekliliğe yansıtılmalıdır.

Bu süreçte en yakınlarının cenazesine katılamayan sağlık çalışanları var.

İstifa, izin gibi birçok hakları ellerinden alınan sağlık çalışanlarının sesini artık duyun ve anayasal hakları olan istifa haklarını tanıyın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir