Kamu Haberleri

AKP’den tüm kapalı alanlarda sigara içme yasağı için yasa teklifi önerisi!

Tüm kapalı alanlarda sigara içme yasağı meclis gündeminde... Ülkemizde her yıl yaklaşık 120 bin kişinin sigara kullanımından kaynaklı hastalıklardan dolayı öldüğünü belirten AK Parti İstanbul Milletvekili Müşerref Pervin Tuba Durgut, açıkta bulunan tüm kapalı alanları yüzde yüz dumansız hale getirilmesi için bir yasa düzenlemesi yapılaması gerektiğini belirtti. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Durgut şu açıklamalarda bulundu;

MÜŞERREF PERVİN TUBA DURGUT (İstanbul) -Çok uluslu sigara şirketleri aracılığıyla yayılan tütün salgını yüzünden her gün kaç kişi hayatını kaybediyor? Sağlık sistemlerindeki eşitsizlikleri daha da derinleştiren, sosyoekonomik dezavantajlı kesimleri daha da savunmasız hâle getiren tütün pandemisi insanlığa ve ülkemize ne tür maliyetler ödetiyor? Gelin, bu tabloyla anlamaya çalışalım: Dünyada sigara kullanan insan sayısı yani vaka sayısı 1,3 milyar; Türkiye’de ise 20 milyon 500 bin. Sigara kaynaklı nedenlerden dolayı her yıl dünyada 8 milyon insan hayatını kaybediyor; bu, her gün 22 bin insanın ölmesi demek. Ülkemizde her yıl yaklaşık 120 bin vatandaşımızı sigara nedeniyle kaybediyoruz yani her gün 328 vatandaşımız sigara nedeniyle hayatını kaybediyor.

Ekonomik zarar 50 milyar dolar

Sigara salgının etkileri sadece insanlığa verdiği zararlarla, insan sağlığına verdiği zararlarla sınırlı değil, insanlığa ödettiği çevresel ve ekonomik maliyetlerde çok büyük. Sadece ülkemizde, sigara kaynaklı yıllık toplam ekonomik zarar 50 milyar dolara ulaşıyor. Bu veriler bize tütün pandemisiyle yılmadan mücadele etmenin önemini bir kez daha hatırlatıyor.

Tütünle Mücadele

Tütün salgınıyla etkin bir mücadele sürdürebilmek için çok uluslu sigara şirketlerinin bu salgının yayılmasındaki rolünü çok iyi anlamalıyız. Yıllardır milyonlarca insanın ölümünden sorumlu olmalarına rağmen sigara devleri nasıl olup da hâlâ çok büyük paralar kazanmaya devam edebiliyor? Bu sorunun cevabını verebilmek için tütün endüstrisinin taktiklerini iyi bilmek gerekir. Sigara şirketlerinin propaganda faaliyetleri; sigara satışlarını artırmak, yasal düzenlemeleri önlemek, kendilerine yöneltilen eleştirilerden ve sorumluluktan ustalıkla kaçınmak olarak 3 alanda yoğunlaşır. Bu amaçla medya manipülasyonlarıyla tüketici davranışlarını etkilemek, çocuklar dâhil savunmasız hedef kitlelerine yönelik ürün ve kampanyalar geliştirmek, sosyal sorumluluk projeleri aracılığıyla güven kazanmaya çalışmak, lobicilik faaliyetleriyle etkin politikaları engellemek gibi birçok taktik geliştirmişlerdir.

Şirketler sanki çözümün bir parçasıymış gibi davranarak “zararı azaltılmış ürünler” yalanıyla yeni zehirlerini sahaya sürerler. Özellikle son dönemlerde öne çıkarılan ısıtılmış tütün ürünleri ve elektronik sigaralar da bu manipülasyonların yeni birer aracıdır. Neyse ki Cumhurbaşkanımızın inisiyatifiyle ısıtılmış tütün ürünleri ve e-sigaraların, elektronik sigaraların ülkemize girmesi ve satışı engellenmiştir. Bu kararlılıkla, Amerika örneğinde olduğu gibi gençliği etkisi altına alan ve alarm verici boyutlara ulaşan yeni bir salgının ülkemize yayılması engellenmiştir.

Açık Alanlarda Sigara Yasağı

Dünya Sağlık Örgütünün, endüstrinin bu taktiklerine karşı önerdiği yasal düzenleme ve strateji önerileri bellidir. Bunların başında kamuya açık bütün kapalı alanları yüzde 100 dumansız yapmak gelir. Unutmayalım ki sigara içmediği hâlde sigara dumanına maruz kaldığı için her yıl 1 milyona yakın insan hayatını kaybediyor.

Bir başka etkili politika önerisi ise tütün ürünlerine yüksek vergiler uygulamaktır. Sigara vergilerinin artırılması toplumun tamamını ama özellikle çocuk ve gençleri korumak için en etkin araçlardan biridir. Bilimsel araştırmalar sigara fiyatlarına yapılan yüzde 10’luk bir artışın bile çocuk ve gençlerde sigara kullanımını yüzde 15 oranında azalttığını göstermektedir. Sigara şirketlerinin her türlü reklam ve pazarlama faaliyetlerinin engellenmesi, halkın sigaranın zararları konusunda sürekli bilgilendirilmesi, sigara bırakma hizmetlerinin yaygın ve ulaşılabilir olması önerilen diğer etkili politikalardır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu