Genel

Zengin Asyalılar aşı için ABD’ye gidiyor

Zengin Asyalılar, kendi ülkelerinde yeterli aşı olmadığı için aşı olmak için Amerika Birleşik Devletleri‘ne yüzlerce kilometre seyahat ediyor. ABD makamları aşılanmış kişilere ücretsiz çekilişler ve tatlılar sunuyor. Bazı Asya ülkelerinde seyahat şirketleri aşılı seyahatler sunmaya başladı.

Örneğin Tayland, Vietnam, Hindistan, Tayvan gibi salgının ilk dalgasında başarılı olan ancak ikinci dalgada aşı eksikliği nedeniyle ağır darbe alan ülkelerde seyahat şirketleri Amerika Birleşik Devletleri’nde daha fazla aşı sunmaya başladı. .

Bu Asya ülkelerinde yetersiz aşılama bölgesel bir sorundur. Örneğin, Vietnam 98 milyonluk nüfusunun sadece yüzde birini aşıladı ve Tayvan 24 milyon insanının yüzde 1.3’ünü aşıladı.

ABD, ülkedeki insan sayısının iki katı kadar aşıya sahiptir. ABD‘ndeki Teksas, Arizona ve Kaliforniya da dahil olmak üzere birçok eyalet, yasal adreslerinden bağımsız olarak bir belgeyle gelen herkese ücretsiz aşılar sunmaktadır.

Böylece ülkenin aşı programını çarpıtmak ve aşı yaptırmak için yurtdışına çıkmak bazı ülkelerde dedikodu haline geldi. Örneğin, Tayvan Turizm Bakanlığı seyahat şirketlerinin aşılı geziler düzenlemesini yasakladı. Vietnam’a aşı gezileri de askıya alındı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Engelleyici Algılandı

Haber içeriğini görüntülemek için lütfen reklam engelleyici uygulamanızı devre dışı bırakınız.