Ekonomi

Doğalgaz, LGP otogaza, Motorine zam yağmuru!

Doğalgazdan motorine, akaryakıttan LPG otogaza ardı ardına zam gelmeye devam ediyor. Akaryakıta gelen zamlara ilişkin açıklamalarda bulunan İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar  LPG, oto gazda da yüzde 188,5, motorinde yüzde 78,28, benzinde yüzde 53,87 zam geldiğini belirtti. Benzinin litresine 55 kuruş, motorinin litresine 67 kuruş, LPG, oto gazın fiyatına da 35 kuruş zam geldiğini belirten Bedri Yaşar, gökgürültülü sanağanak şeklide yağan zam yamurlarına değindi... 

İYİ PARTİ GRUBU ADINA BEDRİ YAŞAR (Samsun) -Akaryakıt ürünlerinden alınan özel tüketim vergisi (ÖTV) oranları ve buna bağlı olarak benzin, motorin, LPG, oto gazda meydana gelen zamlı fiyatların vatandaşa etkisi konusunda vermiş olduğumuz Meclis araştırma önergesi üzerinde söz almış bulunuyorum.

Ne yazık ki bu Hükûmet döneminde artık zamsız günümüz geçmez oldu. Motorinin litresi 23 kuruş; doğalgaz, konut ve sanayide yüzde 1, elektrik üretim santrallerinde de yüzde 5 artmıştır. Bu artışla birlikte 2021’de doğalgaza toplamda 6’ncı kez zam gelmiştir.

OTOGAZA YÜZDE 188,5 ZAM

Değerli milletvekilleri, Hükûmet geçen ay içinde -hepinizin de bildiği gibi- akaryakıtta özel tüketim vergisi oranlarını yüksek oranda artırmıştır. Buna göre Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle akaryakıt ürünlerinden alınan ÖTV oranları benzinde yüzde 53,87; motorinde yüzde 78,28; LPG, otogazda da yüzde 188,5 artırılmıştır.

BENZİN, MOTORİN VE LPG ZAMMI

Bu artış sonrası benzinin litresine 55 kuruş, motorinin litresine 67 kuruş, LPG, otogazın fiyatına da 35 kuruş zam gelmiştir. Bu zamlarla birlikte Hükûmet tarafından 18 Mart tarihinde yürürlüğe sokulan tavan fiyat uygulama kararı da 19 Mayıs 2021’den itibaren yürürlükten kalkmıştır. Böylece akaryakıt fiyatları tavan fiyat uygulaması, öncesinde olduğu gibi yeniden serbest piyasa koşullarına dönmüştür. Bu kapsamda, zam öncesi akaryakıtta yapılan fiyat indirimleri de maalesef geri alınmıştır. Ayrıca, motorinin litresinden alınan ÖTV miktarı 1,29 kuruşa yükselirken LPG‘den alınan özel tüketim vergisi de 81 kuruşa çıkmıştır. Bu zamların ardından benzinin litresi İstanbul’da 7,75 liradan, Ankara’da 7,81 liradan, İzmir’de 7,82 liradan satılmaya başlamıştır; yine motorinin litre fiyatı İstanbul’da 7,24 TL’ye, Ankara‘da 7,31 TL’ye, İzmir‘de de 7,32 TL’ye yükselmiştir. Sık sık yapılan yüksek zamlar yüzünden, benzin ve motorinin litre fiyatı neredeyse 8 liraya dayanmıştır, ayrıca motorin ile benzin arasındaki fiyat farkı da neredeyse sıfırlanmıştır.

Bu fiyatlar otomatikman emtia fiyatlarına da yansımıştır

Hepinizin bildiği gibi, başta esnaf kesimi olmak üzere, bütün kesimlerde, akaryakıta gelen zamlar her şeye tesir ediyor. Yani, bugün taşımacılık sektöründen tutun tarım sektörüne kadar, enerji fiyatlarının tesir etmediği hiçbir sektörü burada hiç kimse ifade edemez. Bu fiyatlar otomatikman emtia fiyatlarına da yansımıştır. Bugün, özellikle, mesela ,demir fiyatları yüzde 100’ün üzerinde, çimento fiyatları yüzde 100’ün üzerinde… Sayın Grup Başkan Vekili Kayserili, Kayseri’deki rakamları da hepimizden daha iyi biliyordur, bugün Türkiye’de, maalesef yüzde 70’in, yüzde 80’in üzerinde artmayan fiyat kalmamıştır.

Şimdi, bu mazot fiyatlarıyla ve bugün maalesef iklimden kaynaklanan sebeplerden dolayı da tarımdaki durumumuz ortada. Artık maalesef buğdaylar başak vermeden kurumaya başlamıştır. Çiftçi bunu mu düşünsün, mazota gelen zammı mı düşünsün, gübreye gelen zammı mı düşünsün? Allah’ınızı severseniz, neyi düşünsün İbrahim Ağabey? Bu şartlar altında, çiftçilik bu memlekette yapılabilir mi? Bu şartlar altında, bakın, iklimle ilgili komisyon kuruldu…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir