Gündem

Lütfü Türkkan’dan Erdoğan’a çok sert eleştiriler!

LÜTFÜ TÜRKKAN (Kocaeli Milletvekili) -Geçen hafta Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sayın Meral Akşener‘e yönelik İkizdere’de yapılan saldırıdaki provokatörleri Meclis kürsüsünden takdir etti. Erdoğan, Sayın Meral Akşener’e haddini bildirdiklerini söyledi, “Gelin Hanım, siz daha neler neler göreceksiniz.” dedi. Bu ülkede, Türk askerinin kafasına torba geçirildiğini, şehide “Kelle” şehit babasına “Karaktersiz” teröristbaşı, vatan haini Öcalan’a “Sayın” dediğini de gördük biz. Öcalan’a “Sayın” demeyi, Apo’nun posterini taşımayı, PKK bayrağı taşımayı, özerk bölge istemeyi suç olmaktan çıkaranları da gördük biz. Terör örgütleriyle aynı yağmurda ıslanıp ondan sonra “Kandırıldık.” diyenleri de gördük.

Trump’un “Aptal olma.” diye mektup yazıp Papaz Brunson’ın elini kolunu sallaya sallaya gittiğini de gördük.

Sayın Erdoğan, siz 84 milyondan sorumlusunuz, sizin birleştirici olmanız lazım.

Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’ı Real Madrid’in başına getirsinler, vallahi o takımı “Real” ve “Madrid” diye ikiye böler, bölme konusunda o kadar üstat.

Cumhurbaşkanının, hangi sıfatla olursa olsun bütün konuşma ve hareketlerinde cumhuriyetin niteliklerini ve kendi konumuna ilişkin Anayasa hükümlerini göz önünde bulundurması demokratik rejimin sağlıklı işleyişi açısından önem arz etmektedir.

TÜİK’in Raporlarına Tepki

Türkiye İstatistik Kurumu, 2021 yılının Ocak, Şubat, Mart aylarını kapsayan ilk çeyrek döneminde ekonominin yüzde 7 büyüdüğünü açıkladı. Dükkânların kapalı olduğu, esnafın borç batağına sürüklendiği, milyonlarca çalışanın kısa çalışma ya da ücretsiz izin uygulamalarıyla gelirlerinin düştüğü, işsizliğin arttığı bir dönemde açıklanan bu yüzde 7’lik büyümeyi ne yazık ki vatandaşımız mutfağında ve cebinde hissedemedi.

Yüzde 7 büyüdüğümüz bu dönemde kişi başına millî gelirimiz 9.201 dolardan 8.711 dolara düşmüştür. Geride kalan bir yıllık dönemde ekonomide yaşanan sorunlar arttığı için kişi başına gelirimiz de 490 dolar azaldı. Vatandaşlarımız cebine girene, evinde kaynayan tencereye bakıyor; buralarda büyüme yok. Büyüme işsizlikte var, icra dosyalarında var, geçim sıkıntısında var; gıda fiyatları büyüdü, bir türlü doyuramadığınız etrafınızdaki o 5 müteahhit de çok büyüdü, onlar büyüdüler gerçekten.

MERAL DANIŞ BEŞTAŞ (Siirt) – İktidarın hayalî veri kurumu TÜİK’in yaptığı açıklamaya göre Türkiye ekonomisi 2021 yılının ilk çeyreğinde yüzde 7 oranında büyümüş. Türkiye ekonomisi büyümüyor; TÜİK’in kıblesi saray olduğu için sarayın harcamalarındaki büyümeyi Türkiye büyümesi sanıyor. Büyüyen yandaş bilançoları, saray israfları, uçan ve yüzen saraylardır. TÜİK’e söyleyelim: Azalan, halkın iş ve aşıdır; büyüyen bir Türkiye varsa sarayın Türkiye’sidir. Bir de azalan iş ve aş karşılığında halkın Türkiye’sinde büyüyen işsizlik, yoksulluk, iflaslar ve icra dosyalarıdır.

Esnafa ve çiftçiye açıkladığı sözde müjde paketi

Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’ın esnafa ve çiftçiye açıkladığı sözde müjde paketini inceledikçe esnaf ve yoksuldan sonra çiftçiye de “müjde” diye verilen miktarların yetersiz ve eksik kaldığı anlaşılıyor. “Müjde” diye sunulan pakette kırmızı mercimek için 5 bin liralık alım desteği açıklanmış.

Oysa kırmızı mercimek için Gaziantep Ticaret Odasının açıkladığı alım rakamı 6 bin lira yani çiftçi elindeki kırmızı mercimeği devletin “müjde” diye açıkladığı Toprak Mahsulleri Ofisine verse 5 bin lira alacakken Gaziantep Ticaret Borsasına verdiği zaman 6.800 lira kazanacak. “Müjde” diye sunulan pakette nohut için 4.050 liralık alım desteği açıklanmış, Gaziantep Ticaret Odası 4.800 açıklıyor yani devletin Toprak Mahsulleri Ofisi yerine Gaziantep Ticaret Odası Borsasına teslim ederse çiftçi, 4.800 lira alacak, 750 lira fazla alacak. Arpa için 1.750 lira alım desteği açıklandı; aynı ticaret borsası 2.100 lira olarak açıkladı, Toprak Mahsulleri Ofisinden 350 lira fazla.

Mevcut ticaret borsasının verdiği alım ücreti kadar bile fiyat veremeyen bu Hükûmetin çiftçiye, tarıma ve üretime destek için açıkladığı paketi “müjde” diye sunmasını kamuoyunun takdirine değil, sizin müstehzi ifadelerinize bırakıyorum. Soruyoruz, gerçekten, bu müjde nasıl bir müjde?

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu