Dünyadan Son Dakika Gelişmeler

Kış Fırtınası Teksas Petrol Rafinerilerini Kapattı

Pemex tarafından işletilen Teksas’taki günde 312.500 varil (bpd) kapasiteli Deek Park rafinerisi, Elliott Kış Fırtınası nedeniyle geçen hafta boşta kaldı ve rafinerinin durumu hakkında bilgi sahibi olan kaynaklara göre, tesisteki birimlerin çoğu Pazar günü geç saatlere kadar kapalı kaldı. operasyonlar Reuters’e söyledi .

Şiddetli fırtına, Noel tatili haftasonundan hemen önce Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri’ni kasıp kavurarak dondurucu soğuklar, kar ve buzlanma koşulları getirdi. Bazı bölgelerde elektrik kesintisi yaşandı, binlerce uçuş iptal edildi ve Noel seyahat planları sekteye uğradı. Noel tatili haftasonunun hemen öncesinde, yaklaşık 250 milyon ABD ve Kanada sakini bir şekilde fırtınadan etkilendi ve en az 19 ölüm buzlu patlama ve şiddetli kış koşullarına bağlandı.

ABD rafineri kapasitesinin çoğunun bulunduğu ABD Körfez Kıyısı boyunca yer alan tüm eyaletler için donma uyarıları yayınlandı. Reuters’in tahminlerine göre, 23 Aralık Cuma günü, Körfez Kıyısı’nın rafinaj kapasitesinin günde 1,5 milyon varil kadarı dondurucu soğuklar nedeniyle kapatıldı .

Houston dışındaki Motiva Enterprises, Marathon Petroleum ve TotalEnergies tarafından işletilen rafineriler geçen hafta geç saatlerde kapatıldı. ExxonMobil, Valero Energy ve LyondellBasell tarafından yürütülen Teksas’taki diğer rafinerilerdeki operasyonlar da şiddetli kış fırtınası nedeniyle kesintiye uğradı. Reuters’e göre rafineri kesintilerinin uzaması beklenmiyordu.

Geçen hafta, fırtına yaklaşırken akaryakıt fiyatları yükseldi ve ABD benzin fiyatları geçen haftalardaki düşüşünü geçici olarak durdurdu. Yine de, yakıt tasarrufu uygulaması GasBuddy’ye göre, ortalama ABD benzin fiyatı Noel Günü şaşırtıcı bir şekilde düştü.

“Birkaç gün önce yükseldikten sonra, ulusal ortalama şaşırtıcı bir şekilde galon başına 3,048 dolara düştü! Görünüşe göre hala ulusal ortalamanın 3$/gal altında olma şansı var!” GasBuddy’de Petrol Analizi Başkanı Patrick De Haan, Pazar günü tweet attı.