Ekonomi

Tüm vergilere yüzde 61,5 oranında zam yapıldı

İktidar kendi belirlediği enflasyon tahminlerine kendisi bile inanmıyor. Zira iktidar, 2023 yılı yıllık enflasyon tahmini oranını yüzde 24,9 olarak açıklamasına rağmen 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere tüm vergilere yüzde 61,5 oranında zam yaptı.

İktidarın, yıllık enflasyon oranını bu denli açıklamışken vergilere bunun neredeyse 3 katı kadar zam yapmasını ‘’akıl tutulması’’ olarak değerlendiren Samsun Milletvekili Erhan Usta, vergi ve harçlarla bu oranın yüzde 123’ü aşabileceğini belirtti.

Bu arada, eğlence vergisi sıfırlanacak. Külüstür diye tabi edebileceğimiz Murat, Şahin marka araçlardan alınan vergilere iktidar %61,5 oranında zam yaparken eğlence vergilerini sıfırlayacak. Bu duruma tepki gösteren Usta, konuyu meclis gündemine getirerek şu açıklamalarda bulundu;

Şimdi, gelecek yıl için Hükûmetin enflasyon hedefi kaç? Yüzde 24,9 yani yüzde 25 enflasyon hedeflediğin bir yılda yüzde 61,5 hemen hemen bütün vatandaşları ilgilendiren bir vergiyi artırıyorsun ve bu, çok iyi bir şey yapılmış gibi millete takdim ediliyor. Ya, bu, akıl tutulmasıdır;

Yüzde 25 enflasyonu nasıl tutacaksınız o zaman? Yüzde 61,5 vergi artırırsanız, diğer vergiler de -harçlar falan- bunun çok daha üzerinde, belki yüzde 123 artanlar olacak; dolayısıyla, bunu anlamak mümkün değil.

Türkiye’de eğlence vergisi sıfırlanıyor. Motorlu taşıtlar vergisi her vatandaşı ilgilendirir; şurada bir Toros’u olanın, Şahin’i olanın, Murat’ı olanın vergisi yüzde 61,5 artacak bu ülkede, eğlence vergisi sıfırlanacak arkadaşlar.

Bir yanda da Sayın Cumhurbaşkanı ne diyor? Diyor ki: “Enflasyon tepetaklak gidecek.” Nasıl gidecek arkadaşlar? Vergiyi yüzde 61,5 artırdığın bir ortamda…

Şimdi, Para Politikası Kurulu kararını açıkladı, yüzde 9’da sabit tuttu faizi de yani bu enflasyonu nasıl düşüreceksiniz, bu millete bir şey söyleyin. Neye güveniyorlar? Aralık ve ocak ayındaki baz etkisi nedeniyle yüksek enflasyon bazdan çıkacak ama -bakın, fiyatlar düşmeyecek, fiyat artış hızları yine devam edecek- hesaben yüzde 84, yüzde 85 hesap ettiğimiz enflasyon yüzde 70’e, yüzde 65’e düşecek belki. Yani “Düşecek, tepetaklak gidecek.” dediğiniz bu! Ya, böyle bir şey olabilir mi? Böyle bir ciddiyetsizlik, böyle bir açıklama olabilir mi?