Dünyadan Son Dakika Gelişmeler

Kış fırtınasının ortasında 18 saatten fazla trenlerde mahsur kaldı

Bir dizi duraklı Via Rail trenindeki yolcular, ne zaman hareket edeceklerine dair birkaç güncelleme ile 18 saat kadar uzun süredir araçlarda olduklarını söylüyor. Tren dün gece saat 22:30 civarında Cobourg yakınlarındaki raylarda durdu, dedi.

Pyrell, “O zaman bize yeniden hareket etmeye başlayabilmemiz için bir saat geçeceği söylendi,” dedi.

Cumartesi sabah 8:30 itibariyle hala durağandı. Pyrell, “Bize düşen bir ağaç yüzünden olduğu söylendi ve arkamızda kalan iki trenden birinin bizim trenimizle birleşerek bizi çekeceği söylendi” dedi Pyrell. “Ama o trenin geldiğini görmedik. Taşınmadık ve birçok insan Via Rail tarafından kendilerine yalan söylendiğini düşünüyor. Ve şu anda kendimizle ne yapacağımızdan gerçekten emin değiliz.

Via Rail, CP24’e yaptığı açıklamada, “aşırı hava koşulları nedeniyle” Québec City-Windsor koridorundaki birkaç trenin hareketsiz hale getirildiğini veya iptal edildiğini söyledi.

Şirket, “Elektrik kesintilerinden raylardaki ağaçlara ve hatta bir lokomotifin üzerine düşen bir ağaca kadar, koşullar bazı trenlerimizin hareket etmesini imkansız kılıyor” dedi. “Birinci önceliğimiz yolcularımızın güvenliği ve durmuş olsalar bile trenlerimiz yolcuları gemideyken sıcak ve güvenli tutabiliyor.”

Uzun gecikmeler , Kanada’nın büyük bölümünü etkisi altına alan, kar, kuvvetli rüzgarlar ve şiddetli soğuklar getiren bir kış fırtınasının ortasında geldi.

Ottawa Üniversitesi’nde öğrenci olan Pyrell, tatili ailesiyle geçirmek için şimdiye kadar Guelph’teki evinde olmayı planladığını ancak oraya ne zaman varacağından emin olmadığını söyledi. “Plan, ailemi ve ailemi bir süredir ilk kez görmek için bir haftalığına evde olmaktı. Tabii bu biraz kısa olacak ne yazık ki” dedi. “Ama sanırım ne yapabilirsin?”

Dün gece akşam yemeğinde yediği makarna ve peynirden bir termos alıp kendine hazırladığını ama o zamandan beri bir şey yemediğini söyledi.

“İnsanlar şu anda su dağıtıyor. Sanırım trende elimizde kalan tek şey bu.”
Koridorlarda bir aşağı bir yukarı gelirken gördüğü görevlilerin “inanılmaz derecede stresli” göründüklerini ve yolcu arkadaşlarının durumla ilgili herhangi bir güncelleme almadıkları için hüsrana uğradığını ve kızdığını söyledi.

Pyrell, “Başka bir yolcu polisi ve ambulansı aradı ve anksiyete sorunları veya başka herhangi bir şey gibi acil tıbbi ihtiyaçları olan herkesi alabileceklerini söylediler” dedi.

Via Rail, altyapı sahibi ile temas halinde olduklarını ve “mevcut koşullarda müşterilerimizi mümkün olduğunca rahat tutmaya odaklandıklarını” söyledi.

Şirket, trenlerin ne zaman hareket edeceğine dair bir tahminde bulunamadı, ancak müşterilere tazminat ödeneceğini söyledi.

“Ancak bu durum ve yolcularımız üzerindeki etki için derinden özür dileriz ve bu trenleri mümkün olan en kısa sürede hareket ettirmek veya yeni ekipmanlarla nihai varış noktalarına getirmek için ekiplerimiz ve altyapı sahibiyle birlikte çalışmaya devam ediyoruz. Bu trenlerde seyahat eden yolculara tam bir geri ödeme sağlanacak, ”dedi