Dünyadan Son Dakika Gelişmeler

Zelensky: Ukrayna asla teslim olmayacak

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky, savaşın başlamasından bu yana ilk kez yurt dışına çıktı ve habersiz bir ziyaret için ABD’yi ziyaret etti.

Kongre üyeleri, Ukrayna cumhurbaşkanını Kongre Binası’nda onurla karşıladılar. Bazıları yanından geçen Volodymyr Zelenskyi’nin elini tutarak dayanışmalarını ifade ettiler .

Savaşın başında koyu yeşil askeri üniformaya dönüşen Zelenskiy, Washington’a da bu üniformayla gitti.
21 Aralık’ta Kongre’de yaptığı konuşmada, Ukrayna’nın Rus saldırganlığına karşı savaşmasına yardım ettikleri için Amerikalılara teşekkür etti.

Zelenskiy, “Sizinle ve tüm Amerikalılarla ABD Kongresi’nde konuşmak benim için büyük bir onur. Zorluklara, felaketlere ve trajik senaryolara rağmen Ukrayna düşmedi. Ukrayna pes etmedi ve savaşıyor.” Rus saldırganlığının Ukraynalıların ortak güvenliği için bir mücadele.

Kongre’ye hitaben yaptığı konuşmada, ABD’nin Ukrayna’ya gönderdiği askeri topların yetersiz olduğunu ve Ukrayna askerlerinin Amerikan teçhizatını, tanklarını ve uçaklarını kullanabilecek durumda olduğunu garanti etti.

Konuşmasının sonunda Zelensky, Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’ye seslendi.Bakhmut, ön cephede savaşan Ukraynalı bir askerin imzaladığı bir Ukrayna bayrağını teslim etti.

Kongre üyelerine hitap etmeden önce Zelensky , Beyaz Saray’da ABD Başkanı Joe Biden ile bir araya geldi.

“Görüşlerimiz benzer: özgür, bağımsız, müreffeh ve güvenli Ukrayna. İkimiz de bu savaşın bitmesini istiyoruz. Biden, Putin’in biraz onuru varsa, doğru şeyleri yaparsa, “birliklere ‘geri çekilin’ derse savaş bugün kararlaştırılır. Ama bu olmayacak” dedi.
Associated Press ve CNN’in Başkan Joe Biden yönetimindeki kaynaklara dayandırdığı haberine göre ABD, bir sonraki askeri yardımın bir parçası olarak Ukrayna’ya bir Patriot uçaksavar füze sistemi bataryası sağlayacak.

Edinilen bilgiye göre bu kez yardım paketinin toplam maliyeti 1,8 milyar dolar. Bu kompleksin özellikle Ukrayna için değil, Amerikan ordusunun teçhizatından üretildiği varsayılmaktadır. Kompleksin teslimi Savunma Bakanlığı tarafından onaylanmalıdır.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Amerikan uçaksavar füze sisteminin Rus S-300 gibi çalışmadığını ve “eski bir sistem” olduğunu söyleyerek yeteneklerini eleştirdi. Konuşması Interfax tarafından yayınlandı. “Russia-1” ve “First Channel” gibi Rus televizyonları, Ukrayna cumhurbaşkanının Washington ziyaretiyle dalga geçen programlar hazırladı.

Şu anda Donetsk bölgesinin Bakhmut ve Avdeevka ilçelerinde şiddetli çatışmalar devam ediyor. Enerji altyapısı vurulduğu için milyonlarca Ukraynalı Noel’i ışıksız karşılıyor. BBC radyosu, Rusya’nın tankların ve diğer askeri teçhizatın ilhak edilen Zaporozhye bölgesine girmesini önlemek için beton bir duvar inşa ettiğini bildirdi.

Kiev ve uluslararası toplum Moskova’yı orada savaş suçları işlemekle suçluyor. Rusya iddiaları reddediyor.