Ekonomi

2023 yılı için asgari ücret 8.500 TL oldu!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2023 yılı için asgari ücretin 8.500 TL olduğunu açıkladı. Konuya ilişkin Erdoğan ‘’Sizinle 2023 yılı için asgari ücretin ne kadar olacağını paylaşmak istiyorum. Net asgari ücret 8.500 TL olarak aramızda mutabık kaldık.

BU asgari ücretin öyle ki, -işverene yansıması olduğu gibi bize de yansıması var- böylece asgari ücrette geçtiğimiz yılın Ocak ayına göre %94, Temmuz ayı orana gör yüzde 50 artış sağlanmış, yıllık ortalama artış oranı ise yüzde 70’in üzerinde gerçekleşmiştir.’’ Dedi. Yani ortalama %300 zam yapılan ülkede, asgariücret %50 artış ile 8500 lira oldu.

Erdoğan asgari ücretin 8 bin 500 TL olarak açıklarken ekonomistler, 2023 yılında alım gücünün giderek daha da azalacağına dikkat çekerek ‘’asgari ücret isterse 10 bin TL olsun. Bu rakamlar hiçbir şeyi ifade etmez’’ dedi. Erdoğan buna ilişkin bugün yaptığı açıklamada da buna vurgu yaparak ‘’gerekirse gelecek yıl ortasında, geçtiğimiz yıl yaptığımız gibi bir düzenleme daha yapmaktan çekinmeyiz’’ dedi.  Erdoğan ayrıca, 2023 yılı enflasyon tahminlerini de açıkladı ve gelecek Temmuz ayında enflasyonun yüzde 30’lara düşeceğini iddia etti.

Tayyip Erdoğan 2023 yılı enflasyon oranlarını açıkladı. Erdoğan ‘’Bu ayla birlikte enflasyon oranlarının hızla aşağıya düşüşüne şahitlik edeceğiz. Enflayonu inşallah yıl ortasında yüzde 30’lu, yıl sonunda yüzde 20’li rakamlarda göreceğiz’’ dedi. Erdoğan’ın bu sözlerine ünlü Ekonomist Prof. Dr. Özgür Demirtaş şu mesajı paylaştı;

”Enflasyonun biraz düşeceği doğru. Bunu ben dahil herkes söyledi zaten. AMA düşüşün nedeni Yönetenlerin yaptığı doğru bir şey DEĞİL. Nedeni BAZ ETKİSİ denen teknik şey. Şu anda hükümetin tümü İSTİFA etse ülkeyi 3 ay kimse yönetmese YİNE DÜŞECEK enflasyon!” dedi.