Ekonomi

Önceden 7,9 milyar TL kar eden BOTAŞ şimdi 7,9 milyar zarar TL etti

KADİM DURMAZ (Tokat) –AK PARTİ, birtakım kamu kurum ve kuruluşlarını Varlık Fonuna devretti. Bakın, bunlar nelermiş şöyle bir hatırlayalım: BOTAŞ, PTT, ÇAYKUR, Etibank gibi birçok kurum ve kuruluşu buraya getirip devrettiniz. Arkadaşlar, Varlık Fonuna devredilmeden 2016’da BOTAŞ’ın kârı 7,9 milyar TL, PTT 550 milyon kâr, ÇAYKUR 82 milyon kâr ediyordu. Şimdi, bakın, BOTAŞ’ın bu seneki ilan ettiği zararı yaklaşık olarak 7,9 milyar yani siz kâr ettiği kadar da bu kurumu batırmışsınız.

Neyle? Devlet yönetmekten uzak, liyakatsiz “sadakat” ve “biat” diyen kadrolarla getirdiğiniz nokta bu ve biz bunun bir an önce bitmesi için son kez sizi buradan uyarıyoruz: Bunlar sizi kurtarmaz, günü kurtarmaz, hele hele sizden sonraki nesillerin kazancına el atarak bu parayla günü kurtarmaya çalışıp o çocukların, evlatlarımızın geleceğini ipotek altına alıp onların ahıyla, vebaliyle bir yere varamazsınız.

Gelinen nokta şu: Sizin hiç dinlemediğiniz ama 6 siyasi partinin “söz konusu ülkemiz ve ülkemiz evlatlarının geleceği” deyip bir araya gelişine kulak verin. Ortak akılla, denetime açık, şeffaf, hesap verebilir, vicdani mesuliyet duyan bir anlayışı bu ülkeye yeniden getireceğiz. İşin sonuna doğru da geliyoruz, bunu siz de görüyorsunuz.

Giderayak, son gece bir sürpriz daha doğdu Komisyonda arkadaşlar. Sanayi Komisyonunda borçlanmanın ne işi var? Daha bütçe Mecliste görüşülürken o gece Komisyona getirdiğiniz 200 milyarlık bir harcama. Arkadaşlar, bu 200 milyar lira az bir para değil, yaklaşık olarak 10 milyar dolarlık, hatta 12-13 milyar dolarlık bir kaynak. Ne yapacaksınız bununla? Günü kurtarmaya uğraşacaksınız ama kul hakkı yemeye devam ediyorsunuz; aklınızı başınıza devşirin, yazık oluyor bu ülkeye ve bu ülkenin geleceğine.

 Tabii, bu yasa teklifinde ne var? Arkadaşlar, bu yasa teklifinde sendikal örgütlenme var. AK PARTİ Grubunun içerisinde bu baraj yüzde 1’ken dahi karşı çıkan 2 eğitimci arkadaşımız Sayın Halil Etyemez ve Habibe Öçal, yüzde 1’lik dahi kontenjanın çok olduğunu ifade etmiş, bu ülkede sendikal haklar noktasında örgütlenmenin önünü açmak için buna karşı çıkmış ama gel gör ki teklifte imzası olan 30 arkadaşımızdan birisi de bu 2 arkadaş. Öğretmenlik mesleği adına da sendikal mücadele adına da örgütlenme adına da bundan son derece üzgün olduğumu ifade edeyim.

Arkadaşlar, bakın, bu ülkede esnaflar doğal gaz faturalarını ödeyemiyor. Siz illüzyonist gibi değişik bir hareketi geçen yıl da yaptınız, asgari ücret belli oldu “Kaynak sorunumuz yok, hiçbir şey de sorun yok.” dediniz, 1/1/2021’den itibaren zamları vurdunuz. İşte, esnaf doğal gaz faturasını ödeyemiyor, evler de kömüre döndü; haberiniz var mı? Yok. Yani BOTAŞ’ın da borcunu buraya yıkarak günü kurtaramazsınız, aklınızı başınıza devşirin, biz de size yardımcı olalım, bu utançtan da ülkeyi kurtaralım diyorum.