Kamu Haberleri

Geçici işçiler, mevsimlik işçiler ve taşeronda kalanların tamamının kadroya alınması açıklaması!

ÖMER FETHİ GÜRER (Niğde Milletvekili) – Emeklilikte yaşa takılanlar, sözleşmeliler, geçici işçiler, mevsimlik işçiler ve taşeronda kalanların tamamının kadroya alınması yönünde aralık ayı içinde çalışma yapılacağını bakanlar, Cumhurbaşkanı ve AKP Grup Başkan Vekili açıklamıştı. Aralık ayına geldik, önümüzdeki hafta Meclis tatile giriyor, verilen sözler yine tutulmadı, bu konuda binlerce insanın umutlarıyla oynandı.

Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili düzenleme bir an önce Meclis gündemine gelmeli. Ayrıca taşeronda kalan tüm işçilere ayrımsız kadro verilmeli. Geçici, mevsimlik ve sözleşmeli işçiler de kadroya alınarak bu mağduriyetler giderilmeli çünkü ülkemizde çalışma yaşamında “modern kölelik” diyeceğimiz ucuz işçilik anlayışıyla haklar verilmedi.

MUSTAFA ADIGÜZEL (Ordu Milletvekili) – Kamuda çalışan sözleşmeli personel için kadro çalışması duyuruldu ancak açıklanan kapsam tüm sözleşmelileri kapsamıyor; sağlık çalışanlarının bir bölümü ve sözleşmeli sağlık yöneticileri, akademik personel, KİT personeli, Meclis danışmanları, sözleşmeli askerî personel kapsam dışı. Sözleşmeli er ve erbaşlara yedi yıl sözleşme sonrası kadro hakkı vardı, kanunu vardı ancak uygulanmadı, şimdi ikinci defa görmezden geliyorsunuz.

Meclisin yükünü birlikte omuzladığımız mesai arkadaşlarımız, sözleşmeli Meclis danışmanları neden yok? Aynı işi yapan hemşire ve sağlık personelinin birisi var, birisi yok. Siz bu şekilde hem adaleti hem de iş barışını sakatlıyorsunuz. Her şeyde ayrımcılık yapan politikanız burada da tezahür etmiş. Gençleri böldünüz, yandaş vakıf ve cemaat gençliği ile diğer tüm Türkiye gençliği; şehit ve gazileri böldünüz, 15 Temmuz şehit ve gazileri ile diğer şehit ve gaziler. Olması gereken ise hak, hukuk, adalet herkes için…