Dünyadan Son Dakika Gelişmeler

Pipet ve diğer tek kullanımlık plastiklerin üretimi, ithalatı artık yasaklandı

Kanada’da market poşetleri ve pipetler de dahil olmak üzere bazı plastik ürünlerin üretimi ve satışına yönelik ithalat yasağı yürürlüğe girdi.

Bugünden itibaren şirketler artık plastik kasa poşetleri, çatal bıçak takımı, karıştırma çubukları, pipetler ve paket servis kapları üretemeyecek veya Kanada’ya getiremeyecek ve bir yıl içinde bunları satmak da yasa dışı olacak.
Üretim ve ithalat yasağı önümüzdeki haziran ayında altılı kutu kutu içecekleri paketlemek için kullanılan plastik halkaları da kapsayacak ve bundan bir yıl sonra satışı yasaklanacak.

Federal hükümet, tek kullanımlık plastiklerden kurtulmanın 1,3 milyon ton geri dönüşümü zor plastik atığı ve bir milyon çöp torbası değerindeki kirliliği ortadan kaldıracağını tahmin ediyor.

Başbakan Justin Trudeau 2019’da bir yasağın 2021’de yürürlüğe gireceğine söz verdi, ancak hükümetin bunu gerçekleştirecek bir düzenleyici çerçeve bulması bir yıl daha uzun sürdü.

Geçen ay yayınlanan istatistikler, Kanadalıların ulusal yasaktan önce pipet ve plastik poşet gibi ürünleri kullanmayı bıraktıklarını ileri sürdü.