Teknoloji

Yapay zeka, bir kişiyi parmak izlerinden değil, ellerin damarlarından tanıyor!

Avustralya’daki New South Wales Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, yapay zekayı yüz veya parmak izlerinden değil, ellerin kan damarlarından tanımayı öğrendiklerini söylüyorlar.

Biyometrik tanımlama günümüzde en yaygın kullanılan teknolojilerden biri haline gelmiş ve yüz, ses ve parmak izi tanıma teknikleri her alanda kullanılmaktadır.

Ancak araştırmacılar, bu yöntemlerin bazı dezavantajları olduğu konusunda uyarıyorlar. New South Wales Üniversitesi Okulu’ndan araştırmacı Said Shah, örneğin parmak izlerinin herhangi bir yüzeyden kopyalanabileceğini, sesler yakalanıp kullanılabileceğini, yüzlerin görüntülerle değiştirilebileceğini ve retina algılama cihazlarının lensler kullanılarak aldatılabileceğini söyledi. Bilgisayar Bilimi ve Mühendisliği Bölümü.

Ona göre ellerin kan damarları parmak izi gibi iz bırakmaz, yüz gibi görüntülerle değiştirilemez ve mercek gibi taklit edilmesi çok zordur.

Çalışma, her bir katılımcının elinin yüzde 99’unu tanıyan yapay zeka ile bir 3D kamera ile el ele tutuşup 17.500 fotoğraf çeken 35 kişiyi içeriyordu.

Kaynak: https://kamuisilanlari.net/ 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir