Teknoloji

Mars’taki uçan makine kontrolünü kaybetti

NASA’nın Mars’a inen ve geçen ay başarıyla fırlatılan Ingenuity uzay aracı “çıldırıyor” ve her yerde büyük risk altında uçuyor. Neyse ki, test cihazı güvenli bir şekilde indi ve dünya çapındaki uzmanları rahatlattı.

Örneğin geçen hafta, Akıllı Cihaz altıncı test uçuşunu yaptığında ve yerden 10 metre yüksekte kalktığında, cihaz, Dünya’dan gelen yön sırasındaki bir hata nedeniyle yaklaşık bir dakika boyunca kontrolü kaybetti. Örneğin, cihaz tarafından çekilen birkaç görüntüden biri, cihaza gönderilen sonraki talimatların bir hata nedeniyle devre dışı bırakıldığını ve konumun bilinmediğini gösteriyor.

Cihazın sürücüsü Spring Grip’e göre, cihaz pervanenin torkunu ayarlayamadı ve 20 derece saptı ve hedeften sapma noktasından beş metre uzağa indi.

Cihaz, Nisan ayında ilk başarılı uçuşunu gerçekleştirerek, Dünya yüzeyinin dışında başarıyla uçabilen ilk cihaz oldu. O zamandan beri, 1,8 kg’lık cihaz, beş zorlu test uçuşunu başarıyla tamamladı. Ancak geçen haftaki hata, cihazdaki ilk sorundu. Bilim adamları şu anda hatanın nedenini araştırıyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Engelleyici Algılandı

Haber içeriğini görüntülemek için lütfen reklam engelleyici uygulamanızı devre dışı bırakınız.