Sağlık

Koronavirüse karşı bağışıklık ömür boyu sürebilir

Yakın zamanda yapılan iki çalışmanın sonuçları, doğal olarak ortaya çıkan Covid-19 hastalığına karşı bağışıklığın en az bir yıl sürebileceğini gösteriyor. Bununla birlikte, bilim adamları, vücudun bağışıklık sisteminin uzun süre dayanamayacağına dair kamuoyu şüphesine yanıt olarak, aşılanmış bireylerin, özellikle enfeksiyondan sonra daha güçlü, daha kararlı ve daha uzun süreli bir bağışıklık sistemine sahip olabileceğini tahmin etmişlerdir.

AŞILARIN ETKİLERİ

Örneğin, Times’da yayınlanan bir araştırma, “yüzde 100 olmasa da, bir enfeksiyondan kurtulduktan sonra aşılanan çoğu insanın ek aşı güçlendirici aşılara ihtiyacı olmadığını” bildirdi. Bu, enfeksiyon olmadan aşılanmış kişilerin yaklaşık bir yıl sonra aşı hizmetini desteklemek için ek aşılara ihtiyaç duyabileceğini düşündürmektedir. Bilim adamları, insan bağışıklık sisteminin enfeksiyondan kurtulduktan sonra aşılı ve aşısız insanları ayırt edebileceğine inanıyor.

Doğal Bağışıklık Aşıdan Daha mı Etkili?

Uluslararası bilim adamları ve uzmanlar rapora katılıyor. Örneğin, immünologlar Scott Hensley ve Michel Nussensweig, “Birçok vakada, neredeyse hiç enfekte olmuş ve iyileşmiş insan vakası ve bundan sonra aşılananlar bildirilmemiştir. “Bu, bağışıklık sistemlerinin çok güçlü olduğunun ve antikorların uzun ömürlü olduğunun bir işareti.”

Ancak çalışma, doğal bağışıklığın aşıdan daha güçlü olabileceğini, ancak enfeksiyondan iyileşen kişilerin aşılanması gerektiğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir