Sağlık

Sağlıklı kalmak için menünüze hangi tahılları eklemelisiniz?

Kendine saygısı olan her yemek blog yazarının kahvaltıdan atıştırmalıklara kadar meyve ve sebze yediği ve Instagram’da fotoğraf paylaştığı günler geride kaldı. Antioksidan kaynağı olan meyve ve çilekleri elbette her zaman seveceğiz ama 2021 yılında sağlıklı yaşamın yeni yıldızı olarak tahıllar seçildi. Tohumlar protein, karbonhidrat, oksijen, vitamin, makro ve mikro elementler açısından zengindir ve enerji sağlar. Ayrıca egzersiz sonrası vücudun toparlanmasını hızlandırma avantajına da sahiptir. Şimdilerde meyve olarak yaygın olarak kullanılan bu ürüne gelin yakından bakalım.

Keten tohumu

Beslenme uzmanlarına göre önerilen tahıl miktarı 28 gram veya 1 porsiyon olan 2 yemek kaşığıdır. Bir porsiyon keten tohumu 5.2 g protein, 7.8 g lif ve 6.5 g omega-3 yağ asidi içerir. Kalori açısından 28 gr keten tohumu 157 kcal içerir. Gerçek süper yemek!

Bir meta-analiz, keten tohumunun vücuttaki “kötü” LDL kolesterol miktarını azalttığını göstermiştir. Araştırmacılar ayrıca bu ürünü kullanmanın meme kanseri riskini azaltabileceğini bulmuşlardır . Bunun nedeni keten tohumunun, kadın cinsiyet hormonu olan östrojene benzer bir yapıya sahip olan “lignan-fitoöstrojen” adlı bir madde içermesidir.

Önemli: Omega-3 keten tohumunun dış kabuğunda bulunur ve emilim süresi uzundur. Hızlandırmak için ezilmiş kullanılması tavsiye edilir. Örneğin keten tohumu unu kullanabilir, kaaş yapabilir veya geceden ılık suda bekletip sabah kullanabilirsiniz.

Chia tohumları

Aztek uygarlığında chia tohumları omega-3 yağ ve yağ asitleri açısından zengindir. Bir porsiyon chia tohumu 4.4 g protein ve 137 kcal kalori içerir. İki yemek kaşığı chia günlük magnezyum miktarının yüzde 30’unu ve oksijenin yüzde 40’ını sağlayabilir. Hayvansal ürünler kullanmıyorsanız, menünüze chia tohumu eklemeniz önerilir. Bunu yaparak sadece kanınızdaki Omega-3 miktarını artırmakla kalmayacak, aynı zamanda açlık hissini de bastırmış olacaksınız.

Kullanım Alanları: Chia tohumları salata sosu ve tatlı olarak iyidir .

Kenevir tohumları

Bu tohumun sadece yağ yapmak için değil, ip, ip, kumaş gibi ev eşyaları yapmak için de kullanılabileceğini herkes bilmiyor. Kenevir tohumlarının bitkinin yapraklarında “kannabiol” ilacı içermediği, dolayısıyla insan ruhu üzerinde olumsuz bir etkisi olmadığı belirtilmelidir.

Ayrıca vejetaryenler için iyi bir protein kaynağıdır. Çoklu doymamış yağlara (Omega-3 ve Omega-6) kıyasla, yüzde 30 daha fazla protein ve yüzde 49 daha fazla yağa sahiptirler. Kenevir tohumları esansiyel amino asitler, B vitaminleri ve eser elementler içerir. Bu maddeler özellikle kemikleri, dişleri, tırnakları ve saçları güçlendirmek için faydalıdır. 1 porsiyonun kalori içeriği 155 kcal olup 2 yemek kaşığı kullanılması tavsiye edilir.

Kullanım Alanları: Kenevir tohumları her türlü salata ve avokado için mükemmeldir.

Susam tohumları

Bu eşsiz aromalı tohum, Asya mutfağının bir elyafıdır. Moğollar tarafından yaygın olarak kullanılan Kore yemeği, susam olmadan düşünülemez. Yararlı özelliklerine bakılırsa susamın kadınlara yönelik olduğu görülüyor. Bunun nedeni, ürünün kadın östrojen hormonu “lignan”ı destekleyen birçok madde içermesidir. Susam tohumlarındaki fitosteroller kolesterolü düşürür ve kan pıhtılarını önler.

Bu besinin düzenli olarak tüketilmesi insan beyninin işleyişini destekler ve sinir sistemi üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Elbette kullanmadan önce kalorileri hesaplamayı unuttum. İki yemek kaşığı susam 160 kalori içerir.

Kabak çekirdeği

Kabak çekirdeği, tüm granola, yulaf lapası ve salataların yanı sıra tüm tatlı ve keklerde fosfor, çinko, tekli doymamış yağlar ve omega-6 yağları bakımından zengindir. E vitamini ve karotenoidler içeren kabak çekirdeği, meyveden daha az antioksidan sağlamaz. Ayrıca genellikle doğal bir magnezyum ve mineral kaynağı olarak tanımlanır. Vücuttaki uygun magnezyum seviyeleri sadece kalp ve kemik sağlığını desteklemekle kalmaz, aynı zamanda kan şekeri seviyelerinin dengelenmesi üzerinde de faydalı bir etkiye sahiptir.

Bu oksijen açısından zengin ürün sindirimi hızlandırır. Bir porsiyon kabak çekirdeği, günlük beslenmemiz için olmazsa olmaz olan 1.1 g oksijen içerir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir