Ekonomi

Finansal çöküş hızlandı!

Merkez Bankası'nın açıkladığı rakamlar, iktidara yakın ekonomi yazarlarının bir yıl önceki fiyatların bugün 3-5 katı arttığına dikkat çekmesi finansal çöküşün artık perdelenemeyecek kadar hızlandığını gösteriyor. Sorunlu kredilerin 570 milyar liraya yükselmesi ve ABD kuruluşu olup 650 milyar dolar parayı yöneten iki emeklilik fonunun Türkiye’den ayrılma kararı alması finansal çöküşün ne derece hızlı yaşandığının göstergesi mi bilinmez ama bir yıl önce 250 dolar olan demir sacın 1.500 dolara, 2 bin 766 lira olan inşaat demirinin 6 bin 277 liraya, 255 lira olan çimentonun 350 liraya yükselmesi bir çöküş yaşandığının habercisi oldu.

Merkez Bankası bile bankalarımızda ki sorunu dün rakamlarla ortaya koymak zorunda kaldı. 2021’in ilk 3 ayında sorunlu kredilere 50 milyar lira daha ilave oldu ve 570 milyar TL’ye yani eski parayla sorunlu krediler 570 katrilyona yükseldi. Üzgünüz ama bunun adı ekonomistlere göre finansal çöküştür. Böyle olduğu içinde son 6 aydır borsada bankacılık hisseleri adeta dip yapmıştır.

ALBAYRAK POLİTİKALARI BANKALARI ZORA SOKTU

Türkiye’de ki özel bankalarda ki sorun eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a bağlanıyor çünkü Albayrak Bakan olduğu günlerde bankalara BDDK üzerinden baskı yaparak piyasalara kredi saçmalarını istemişti. İşte bu baskılar sonucu verilen krediler özel bankaları zora sokmuştur.

PİYASALAR ÇIKMAZ SOKAKTA

Ekonomide ki bu gelişmeler döviz kurlarını yukarı yönde hızlı harekete zorlarken, döviz kurlarında ki artışlar adeta piyasaları çıkmaz sokağın duvar dibine kadar getirmiştir. Zira hükümet bu çıkmazı nasıl aşacağına dair; piyasalara güven aşılayan yol haritası çizmek yerine muhalefetle dalaşmayı tercih etmiştir. Bir taraftan dolar ve Euro kurunda ki artışlar girdi maliyetlerini yükseltirken bir taraftan zarar eden üretimciler işçi çıkartmaya devam ederek işsizlik oranlarını tarihte görülmemiş zirvelere taşımıştır.

TÜRKİYE’DEN KAÇIŞLAR HIZLANDI

Bir başka sıcak haber ise dün itibari ile Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) iki önemli emeklilik fonu Türkiye’yi terk etme kararı aldı ki bu iki fonun kontrol ettiği para 650 milyar dolardır. Yani Türkiye’nin milli hasılasına yakın bir para Türkiye’den uçup gidecek. Bu bile döviz kurlarının önümüzde ki günlerde ne derece artacağına dair işaret vermektedir. Ekonomide ki bu gelişmelere artık iktidar yanlısı olarak bilenen Sabah Gazetesi’nin ekonomi yazarlarından olan Dilek Güngör bile bazı atıflarda bulunma gereksinimi duydu…

KATLAMALI ZAM YAĞMURU

Güngör kaleme aldığı yazısında ‘’geçen yıl 2 bin 766 lira olan inşaat demiri şimdi 6 bin 277 lira. Geçen yıl 255 lira olan çimento bugün 350 lira. Aynı şekilde 200 lira olan hazır beton 330 lira. Geçen yıl metreküpü 500 dolar olan kereste şimdi 1.375 dolar. Geçen yıl 2 bin 654 lira olan DAP gübresi şimdi 4 bin 25 lira. Geçen yıl 250 dolar olan demir sac bugün 1.500 dolar’’ olduğunu belirtiyor. Yani saray medyası bile artık ekonomide ki gidişattan olan rahatsızlığını perdeli de olsa yansıtmaya çalışıyor.

Bu 3-5 katı fiyatı artan ürünler sadece birkaçı. Bunlar gibi yüzlerce binlerce kalem aynı şekilde fiyatları katlanmış durumda. Hal böyle iken TÜİK’in açıkladığı enflasyon oranları ne kadar inandırıcı olabilir?..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir