Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Kamu Haberleri

Tüm astsubayları ilgilendiren rütbe bekleme süresi ile ilgili kanun teklifi verildi!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Murat Bakan tarafından TBMM’ne Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi sundu. Teklif ile astsubay kıdemli çavuş normal rütbe bekleme süresinin üç yıldan iki yıla indirilmesi ve bu uygulama sonucunda astsubay üstçavuş rütbesine geçişte verilecek fazladan bir kademenin tüm muvazzaf astsubaylara ve bu görevleri üzerinden emekli olanlara verilmesi öngörülmektedir.

Türk Silahlı Kuvvetleri personel Kanununun bekleme süreleri ile ilgili olan 30 uncu ve 78 inci maddeleri, üzerinde en fazla düzenleme ve değişiklik yapılan maddeler arasında yer almaktadır. Türk Silahlı Kuvvetleri teşkilatında zaman içinde meydana gelen yapısal gelişmelere bağlı olarak, rütbe bekleme sürelerinde hizmetin zorunlu kıldığı değişiklikler yapılmıştır.

Yukarıda ana hatları itibarıyla açıklanan ve Silahlı Kuvvetlerdeki hızlı ve sürekli gelişmeye bağlı olarak; terfi sisteminde ve dolayısıyla rütbe bekleme sürelerinde, evvelce gerçekleştirilen değişiklikler paralelinde bazı düzenlemeler yapılmasını gerektirmektedir. Bunlardan en önemli olanı da dış kaynaktan subay temini yerine astsubaylıktan subaylığa geçişi özendirecek tedbirler alındığı aşikardır. Şüphesiz ki isabetli olan da Türk Silahlı Kuvvetlerindeki tecrübeli personelin subaylığa geçirilmesidir. Subaylığa geçişin daha erken yaşta olması açısından astsubay kıdemli çavuşlukta üç yıl olan bekleme süresinin iki yıla indirilmesi amaçlanmaktadır.

Astsubay Kıdemli Çavuşluk normal rütbe bekleme süresinde yapılacak indirime gelince, bir yıllık indirim, bu rütbedeki astsubay miktarlarında ister istemez bir azalmaya neden olacaktır. Ancak mevcutların kontrol altında tutulması mümkün olduğundan ve halen astsubay kıdemli çavuş rütbesi ile yürütülen hizmetler, astsubay çavuş rütbesiyle de yürütülebileceğinden, astsubay kıdemli çavuş miktarında meydana gelecek azalma, ciddi bir sakınca yaratmayacaktır.

Tüm bu şartları değerlendirdiğimizde, subaylığa geçişte önemli bir rütbe olan astsubay kıdemli çavuş rütbesinde yapılacak bir yıllık rütbe bekleme indirimi için Türk Silahlı Kuvvetleri personel Kanunu’nun 78’nci maddesinde yapılacak değişiklikle astsubay kıdemli çavuşluk normal rütbe bekleme süresinin üç yıldan iki yıla indirilmesi amaçlanmaktadır.

EK-VIII/A ve EK-VIII/C Aylık Gösterge Tablolarına tabi olan tüm muvazzaf astsubayların yanı sıra bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce emekli, adi malullük, vazife malullüğü aylığı bağlananlar ile dul ve yetim aylıkları alanlar için de uygulanması amaçlanmaktadır.

MADDE GEREKÇELERİ

MADDE 1- Madde ile, astsubay kıdemli çavuş normal rütbe bekleme süresinin üç yıldan iki yıla indirilmesi ve bu uygulama sonucunda astsubay üstçavuş rütbesine geçişte verilecek fazladan bir kademenin tüm muvazzaf astsubaylara ve bu görevleri üzerinden emekli olanlara verilmesi amaçlanmıştır.

MADDE 2- Madde ile, 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri personel Kanununun 79 uncu maddesine yapılan ek cümle ile EK-VIII/A ve EK-VIII/C Aylık Gösterge Tablolarına tabi olan astsubay kıdemli çavuşların normal rütbe bekleme süresinin iki yıl olarak uygulanması amaçlanmıştır.

MADDE 3- Madde ile, Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanununa bir geçici madde eklemek suretiyle, astsubay kıdemli çavuş rütbesinde üç yıl bekleyen muvazzaf astsubaylar ve bunların emeklilerinin intibaklarının ne şekilde yapılacağı amaçlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir