GündemSON DAKİKA

Son Dakika! İsrail Kabinesi, Türkiye’ye büyükelçi atamasını onayladı!

İsrail hükümeti, Irit Lillian'ın Yahudi devletinin Türkiye'deki büyükelçisi olarak atanmasını onayladı.

İsrail Başbakanı Yair Lapid bunu Pazar günü Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımla duyurdu. Başbakan, “Bugün Bakanlar Kurulu, İsrail’in Türkiye’ye yeni bir büyükelçisi olan Irit Lillian’ın atanmasını onayladı. Bu, üzerinde çalıştığımız İsrail ile Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin restorasyonuna yönelik önemli bir adımdır” dedi.

Ayrıca Y. Lapid, geçen hafta New York’ta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile görüştüğünü belirtti. Her iki lider de yönetimlerine iki ülke arasındaki “siyasi ve ekonomik ilişkileri daha da geliştirmek için çalışma” talimatı verdi.

I. Lillian’ın Şubat 2021’den bu yana Türkiye’de İsrail Maslahatgüzarı olarak görev yaptığı belirtilmelidir. 2018 yılında Türkiye, Gazze Şeridi çevresindeki durum nedeniyle büyükelçisini İsrail’den geri çekmişti.

Ağustos ayında, Lapid ve Erdoğan bir telefon görüşmesi yapmış, bunun sonucunda iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin tam olarak restorasyonu ve iki devletin büyükelçilerinin başkentlere dönüşü konusunda bir anlaşmaya varılmıştır. Lapid daha sonra Türkiye ile ilişkilerin yeniden başlamasını “bölgesel istikrar açısından önemli bir faktör ve İsrail vatandaşları için çok önemli bir ekonomik haber” olarak nitelendirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir