GündemSON DAKİKA

İstanbul’da İranlı kadınlara destek mitingi düzenlendi!

İstanbul'da İranlı 22 yaşındaki Mahsa Amini'nin polis şiddeti sonucu yaşamını yitirmesine tepki olarak bir miting düzenlendi.

İran’da 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin başörtüsü nedeniyle polis şiddetine maruz kaldığı ve sonucunda hastanede yaşam savaşını kaybettiği tüm dünya gündemine oturmuştu. Yaşanan olay sonrası İran’da başlayan protestolar gittikçe şiddetini arttırmakta ve buna bağlı çatışmalarda yeni ölümler meydana geldiği bilinmektedir. İstanbul’da dün bir miting düzenlenerek bu protestolara destek verildi.

Amini’nin polis şiddeti sonucu yaşamını kaybetmesine sadece İran’da değil tüm dünyada ve Türkiye’de mitingler düzenlenerek protesto edildi. 22 yaşındaki Amini’nin ölümünün ardından başlayan protestolara destek için İstanbul’da bir miting düzenlendi.

Protesto

Kadıköy’de köprü önünde toplanan yüzlerce vatandaşlar, “İran’da, Türkiye’de, her yerde kadınlara özgürlük” yazılı pankart ve diğer pankartlarla bir miting düzenledi.

İstanbul’da yaşayan İranlıların da yer aldığı gösteride kadınlara özgürlük talep edilirken, İran rejiminin mevcut zulümleri de eleştirildi.

kadınlara özgürlük

 

Dün düzenlenen gösteri yaklaşık bir saat sürdü ve olaysız sona erdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir