Gündem

Erdoğan: Bölücü hainleri kıpırdayamaz hâle getirdik!

Cumhurbaşkanı Erdoğan -Suriye’de ve Irak’ın kuzeyinde gerçekleştirdiğimiz harekâtlarla bölücü hainleri kıpırdayamaz hâle getirdik. Yurt dışına kaçan FETÖ’cü alçakların ülkemize iadesi ve hukuk önünde hesap vermesi için de tüm kurumlarımızla dört bir koldan çalışıyoruz. Terör belasını milletimizin gündeminden tamamen çıkarana kadar mücadelemizi tavizsiz bir şekilde sürdüreceğiz.

Gönül coğrafyamız Balkanlarda barış ve istikrarın tesis edilmesi, huzur ikliminin sağlanması için çaba harcıyoruz. Bu çerçevede, eylül başında Bosna Hersek’e, Sırbistan’a ve Hırvatistan’a önemli bir ziyarette bulundum. Balkanlarda huzurun ve istikrarın kökleşmesi önümüzdeki dönemde de dış politika önceliklerimizin başında yer almayı sürdürecektir.

Orta Doğu’da, yakın çevremizde bir normalleşme iklimi zemin kazanmaya başladı. Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan ve İsrail’le ilişkilerimiz karşılıklı çıkar temelinde gelişiyor; Mısır’la da benzer bir süreç işliyor. Filistin davasına verdiğimiz önemi ve Filistinli kardeşlerimizin de her daim yanlarında olduğumuzu burada tekrar ifade etmek istiyorum.

Güney Kafkasya’da, can Azerbaycan’ın vatan muharebesi zaferinden sonra bölgede kalıcı barış için bir umut ışığı doğdu. Can Azerbaycan’a olan desteğimiz, Şuşa Beyannamesi’yle vücut bulduğu üzere çok kıymetli ve bakidir. Ortaya çıkan yeni durumun bölgede kalıcı barış ve huzurun tesisine vesile olması için üzerimize düşeni yapıyoruz. Atadığımız özel temsilciler vasıtasıyla Ermenistan’la ilişkilerimizi yeni bir seviyeye taşıma iradesini ortaya koyduk. Ermenistan kendisine sunulan barış fırsatını iyi değerlendirmelidir. Belki de Prag Zirvesi’nde Paşinyan’la da -bir görüşme talebi var- bir görüşme olayı olacak.

Kıbrıs’ta iki ayrı devlet ve halk vardır. İzolasyon ve ambargolara artık son verilmeli ve Kıbrıs Türklerinin hak ettikleri uluslararası tanınma ve meşruiyete dair tüm sözler tutulmalıdır. Amerika’nın Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne yönelik silah ambargosunu kaldırma kararını kabul etmiyoruz.

Ege’deki gayriaskerî statüdeki adaları silahlandıran Yunanistan’ın bu hususta âdeta teşvik edilmesi de akılla, izanla, müttefiklikle de bağdaşmaz. Bölgede tahrik ve gerilim siyaseti gütmek hiç kimsenin hayrına değildir, olmayacaktır. Biz, yüz yıl sonra Yunanistan’ı kimlerin yeniden üzerimize saldığını çok iyi biliyor, bu şekilde oynanmaya çalışılan oyunun farkında olduğumuzu her fırsatta söylüyoruz. Yunanistan yönetimine kendini ve halkını felakete sürükleyecek kışkırtmalardan uzak durmasını tavsiye ediyoruz.

Yeniden Asya Girişimi’mize büyük önem veriyoruz. Afrika ve Latin Amerika’da da ekonomi ve ticaret başta olmak üzere, ikili ve çok taraflı platformlarla iş birliği ve diyaloğumuzu güçlendiriyoruz. Aralık ayında İstanbul’da düzenlediğimiz III. Türkiye-Afrika Zirvesi’yle tüm Afrikalı dostlarımızla bir kez daha kucaklaştık. Böylece, Türkiye’nin Afrika Kıtası’na yönelik ilgisinin uzun vadeli ve kalıcı olduğunu açıkça gösterdik.

Türk dünyasıyla olan iş birliğimizi de her alanda ilerletmenin gayretindeyiz. Son zirve toplantısını Demokrasi ve Özgürlükler Adası’nda yaptığımız Türk Devletleri Teşkilatının küresel ölçekte hak ettiği yeri alması için mücadelemizi sürdüreceğiz.  Şu hususun altını da özellikle çizmek istiyorum: Dış politikadaki açılımlarımızı bazı çevreler eksen kayması olarak göstermeye çalışıyor hâlbuki Türkiye eksen kayması değil, dünyadaki çok farklı diplomatik ilişkilerini millî menfaatlerimiz çerçevesinde aynı anda yürütmeyi başararak kendi eksenini tahkim ediyor.

Değerli milletvekilleri, önümüzdeki yıl hep birlikte coşkuyla kutlayacağımız cumhuriyetimizin kuruluşunun 100’üncü yılına atıfla 2023’de milletimizin huzuruna yeni bir sözle çıkıyoruz. Bu söz, ülkemize bugüne kadar kazandırdığımız eser ve hizmetlerin üzerine Türkiye yüzyılı inşa etme sözüdür.  Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılını milletimizin asırlık hayallerini hayata geçirme dönemi hâline dönüştürmekte kararlıyız. İnşallah, bunu yasaması ve yürütmesiyle hep birlikte gerçekleştireceğiz. Türkiye yüzyılının ilk seçiminin ülkemizin bu vizyonu, milletimizin bu özlemi doğrultusunda en hayırlı şekilde sonuçlanacağına inanıyorum.

Bu duygularla bir kez daha yeni yasama yılımızın hayırlı olmasını diliyorum, hepinizi sevgiyle saygıyla selamlıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir