Genel

Öğrencilere Geri Ödemesiz 4.500 TL Burs Desteği Başladı!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi bu yıl en az 75 bin öğrenciye geri ödemesiz 4.500 TL burs desteği vereceğini duyurdu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) yaklaşık 3 senedir devam ettirdiği ‘Genç Üniversiteli Destek’ kampanyası çerçevesinde 75 bin öğrenciye geri ödemesiz 4500 TL burs desteği verileceği resmen açıklandı. İBB’nin vereceği bu destekten faydalanmak isteyen öğrenciler, 16 Ekim 2022’ye kadar İBB’nin “İstanbul Senin” uygulamasına giriş yaparak başvurularını gerçekleştirebilecekler.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin, üniversite öğrencilerine yönelik başlattığı “Genç Üniversiteli Desteği” kampanyası dahilinde öğrencilere 4.500 TL geri ödemesiz burs desteği sunulacak. İBB’den yapılan açıklamada, bu yıl başlatılan yeni burs desteği projesi kapsamında 75 bin öğrencinin bu destekten faydalanması beklenmektedir.

İlgili burs desteğinden yararlanmak isteyen öğrencilerin kendisi yada ailesinin İstanbul’da ikamet ediyor olması, devlet yâda vakıf özel üniversitelerinde yüzde 100 burslu okuması da gerekli. Ara sınıf ve son sınıf öğrencilerinin de sene sonu başarı notunun 100 üzerinden en düşük 53 veya 4 üzerinden 2.00 olması da şartlar arasında yer alıyor.

4500 TL Burs Desteği Başvuruları

İBB, üniversite öğrencilerine yönelik burs desteği için başvuruların “İstanbul Senin” mobil uygulaması üzerinden yapılacağını açıkladı. Başvurular 16 Ekim 2022 mesai bitimine kadar devam edecek. İBB tarafından yapılacak değerlendirmelerin ardından burs almaya hak kazanan üniversite öğrencileri, Ekim ayından itibaren 3 taksit olarak burs ödemelerini toplamda 4500 TL olacak şekilde alacaklar.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter yardımcısı Mahir Polat İBB burslarına ilişkin yaptığı açıklamada, “İBB, ‘Genç Üniversiteli Desteği’ programını başlatıyor. 3 yıldır devam eden projede en son 52 bin öğrenciye 3 bin 200 lira destek verilmişti. Hayat koşullarının değişmesi ve zorlaşması nedeniyle İBB bu sene 75 bin öğrenciye 4 bin 500 lira öğrenim katkısı yapacak” dedi. Yardımların ailelerin ihtiyaç durumuna göre yapılacağını kaydeden Polat, “Bu yardımları ailelerin muhtaçlık durumuna göre tespit ediyoruz. Kendisi ya da ailesi İstanbul’da ikamet eden bütün öğrenciler başvurabilecek.

Öğrenim durumlarına, başarı kriterlerine bakıyoruz. Başvuracak öğrencilerin devlet üniversitelerinde okumaları ya da özel, vakıf üniversitelerinde yüzde 100 burslu koşulunu taşımaları gerekiyor. Genç arkadaşlarımız İstanbul Senin uygulaması üzerinden 16 Ekim’e kadar başvurularını tamamlayabilir. Başvuru evrakları ve diğer bilgiler İstanbul Senin uygulamasında kendilerini yönlendirecek şekilde mevcuttur.” dedi.

BURS DESTEĞİ İÇİN GEREKLİ BELGELER

Nüfus cüzdanı fotokopisi

İkamet belgesi,

Sabıka kaydı,

Vukuatlı nüfus kayıt örneği,

Bursluluk belgesi,

Disiplin belgesi,

Ailenin maddi durumunu belgeler nitelikte bordro vb.

Varsa kendisi ya da ailesinden engelli birey varsa bu engeli belirten rapor,

Öğrencinin banka hesap bilgilerini içeren belge,

Öğrencinin İstanbul kart belgesi talep ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir