GündemSON DAKİKA

Çavuşoğlu: Türkiye Kıbrıs’taki askeri varlığını artıracak!

Türkiye, Kıbrıs'taki askeri varlığını artıracak ve Kıbrıs Türklerinin çıkarlarını korumak için adanın kuzeyine gerekli tüm silahları tedarik edecek.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Pamukkale Üniversitesi öğrencileriyle yaptığı görüşmede gündeme ilişkin çok önemli açıklamalarda bulundu. Özellikle Güney Kıbrıs Rum Kesimine uygulanan silah ambargosunun kaldırılması kararına değinen Bakan Çavuşoğlu, Türkiye’nin bu aşamada izleyeceği yol haritasından bahsetti.

Ankara’nın adadaki Türk toplumunun çıkarlarını savunmak için gerekli tüm adımları atacağını vurgulayan Çavuşoğlu, “Bütün dünya önümüze çıksa da Türkiye konumundan sapmayacak ve Kıbrıs’ta olduğu kadar Ege ve Akdeniz’deki çıkarlarını da koruyacaktır” dedi.

Kıbrıs Rum toplumuna yönelik silah ambargosunu kaldıran ABD makamlarının tutumunu eleştirdi.

Bakan Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken ile yaptığı son görüşmenin detaylarını paylaştı. Çavuşoğlu, “Blinken’e, isterse Kıbrıslı Rumlara mali yardımda bulunmasını, ancak silah temin etmemesini önerdim ve açıkça şunu sordum: Kime karşı (Lefkoşa) silahlandırıyorsunuz?” dedi.

Çavuşoğlu, Ankara’nın Türk Kıbrıs’ı desteklemek için tüm gücünü kullandığına dair güvence verdi: “Hem müzakere masasında hem de sahada güçlüyüz. ABD’nin eylemlerine verilecek yanıt, kuzey Kıbrıs’ta Türk askeri gücünü artırmak olacaktır.” ifadelerine yer verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir