GündemSON DAKİKA

Cumhurbaşkanı Erdoğan: ABD’nin Yunan adalarını silahlandırması kabul edilemez!

Başkan Erdoğan’ın gündeme ilişkin TV ekranlarından verdiği röportajda çok önemli açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD’nin Midilli (Lesvos) ve Sisam adalarını silahlandırmasının ve Yunanistan’ın provokatif adımlarına destek vermesinin kabul edilemez olduğunu belirtti.

Başkan Erdoğan’ın gündeme ilişkin TV ekranlarından verdiği röportajda şu sözlere yer verdi; “Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla ABD ve Yunanistan’a gerekli uyarıları yaptık. BM’ye son mektubumuzu 17 Eylül’de gönderdik. Hukuki açıdan bunlar askeri olmayan adalar. Bu adaların silahsızlandırılması son derece önemli. Lozan Antlaşması’na göre özel statüleri var” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’nin Midilli ve Samos adalarına çok miktarda silah, mühimmat ve teçhizat göndermesi kabul edilemez olduğunu belirtti. Gerekli adımların atılacağını ve Türkiye Cumhuriyeti olarak üstümüze düşenin yerine getirileceğini ifade etti.

Diğer bir gündem konusu olan, ABD’nin Kıbrıs Rum toplumuna uyguladığı silah ambargosunun kaldırılmasını ise son derece yanlış olduğunu belirterek bazı eleştirilerde bulundu.

Başkan Tayyip Erdoğan, “Bu son adımın karşılıksız kalmayacağını ve Kıbrıs Türklerinin güvenliği için her türlü önlemin alınacağını herkes bilmelidir” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir