Personel Alımı

ÇAYKUR’a 300 işçi alımı için 35 bin 412 kişi başvuru yaptı!

Geçtiğimiz günlerde ÇAYKUR 300 geçici işçi alımı için iş ilanı yayınlamıştı. İşçi alımı başvuruları bitti ama ortaya çok vahim bir durum çıktı. 300 erkek işçinin alınacağı bu iş ilanına tam 35 bin 412 kişi başvuru yaptı. TÜİK her ne kadar Türkiye’de ki işsizlik oranlarının düştüğünü iddia etsede, ÇAYKUR’un bu geçici işçi alım ilanına yapılan başvurular gerçekleri ortaya çıkardı.

Türkiye’de ki gerçek işsizlik sayısını iş başvuruları üzerinden meclis gündemine getiren İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs, konuyu şu şekilde açıkladı.

Rize’de ve Karadeniz’in diğer bölgelerindeki illerinde de Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi bir işsizlik problemi var. İşsizlik, bizim bölgenin kanayan bir yarasıdır. Size Rize‘yle ilgili çok basit bir örnek vereceğim: Rize’de, ÇAYKUR, sezon öncesi mevsimlik işçi alımı için bir ilana çıkıyor -ÇAYKUR’un ilanında olduğu için söylüyorum- “Benim 300 beden işçisine ihtiyacım var.” diyor. Müracaat kaç biliyor musunuz sevgili arkadaşlar? 35.412. Siz TÜİK’in o düzeltilmiş çakma verilerine değil, Rize’deki ÇAYKUR’un 300 kişilik ilanına başvuran 35.412 insanımıza bakın.

Bir şey daha söyleyeceğim. Bu ilana ben baktım, bu ilandaki şartlardan bir tanesi de sadece erkekler müracaat edebilir yani bu 35.412 müracaat içerisinde kadınımız da yok. İşte bu bile başlı başına, orada yaşayan insanlarımızın, gençlerimizin işsizlik problemini ortaya koyması açısından, göstermesi açısından çok önemli veridir. O yüzden, TÜİK’in düzeltilmiş verilerine göre değil, sokaktaki işsizlerimizin feryadına bakarak onlara iş sağlayalım diyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir