Gündem

Erdoğan gerçekten de Süleyman Soylu’yu sahiplendi mi?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu sahiplenme olayını şöyle bir analiz edecek olursak;

SOYLU İLK REVİZYONDA KABİNE DIŞI KALACAK

Aslında MHP lideri Cumhur İttifakı ortağı Devlet Bahçeli sahiplenince iş belli oldu zira Bahçeli bu destek çıkışını, Erdoğan’a danışmadan asla yapmazdı. Belli ki Erdoğan, Sedat Peker istedi diye bakanını görevden almadı ki, bu zaten siyaseten yanlış değil ancak göreceksiniz ki Soylu ilk revizyonda kabine dışı kalacak. Burada sorulması gereken şey, neden 10 gün beklendiğidir.

BİNALİ YILDIRIM’IN HEDEF ALINMASI

Tayyip Erdoğan’ın Binali Yıldırım ailesinin adı geçince harekete geçmesi önemli zira Binali Erdoğan’ın en önemli sırdaşlarından biridir. Ayrıca Binali’nin oğlunun dillendirilmesi uluslararası operasyon iddialarını gündeme taşımıştır.

Önemli bir ayrıntı da Erdoğan, Süleyman Soylu’nun yaptığı gibi Sedat Peker’i aşağılayıcı sıfatlarla anmamasıdır. Bu konuda gözler elbette Peker’de olacak. Bakalım Sedat Peker ‘’Tayyip abi’’ demeye devam edecek mi yoksa iddialarını genişleterek sürdürecek mi? Bunu göreceğiz… Tamda bu noktada bir hatırlatma yapalım;

AYDIN DOĞAN’A BANKA KURMASI İÇİN İZİN VERİLDİ

AKP dünyasının birkaç yıl önce Alman ajanı dediği Aydın Doğan’a dün Banka Kurma izninin verildiği Resmi Gazete’de yayınlandı. O zaman hemen Erdoğan’ın geçmişte sarf ettiği sözler üzerinden soralım; Hani Aydın Doğan şöyle böyle idi ve sürekli olarak topa tutuyordun? Kartel diyordun! Meydanlarda, mitinglerde, salon toplantılarında hedef alıyordun? Hürriyet ve CNN Türk’ü Demirören gurubuna satınca Aydın Doğan şimdi muteber mi oldu? diye sorarak Türkiye siyasetinde dönüşlerin her an ve çok keskin olabileceğini hatırlatmak isterim… İlaveten Devlet Bahçeli’nin, Numan Kurtulmuş’un ve Süleyman Soylu’nun geçmişte Erdoğan aleyhine sarf ettikleri sözler sonrası şimdi bu kişilerin nerede nasıl durduğunu iyi görmek gerekiyor. Dün kötü olan bugün iyi oluyorsa, bugün iyi olanlar yarın kötü olabilir demektir.

SOYLU ELİNDE Kİ KARTLARI AÇIK OYNADI

Süleyman Soylu’nun çıktığı canlı yayınlarda eski İçişleri Bakanı Muammer Güler’in evinde para kasasının çıktığına dair sarf ettiği sözler, Ahmet Davutoğlu’nun başbakanlıktan azlettirilmesi sürecine dair kurduğu cümleler, Kürt açılımı sonrasında yaşanan süreçler ile ilgili yaptığı bazı imalar Soylu’nun Erdoğan’a açık kart oynadığı şeklinde yorumlandı. Soylu’nun bu konuşmaları yaparkende açık destek istediğini vurgulaması ise bazı muhalefet kesimlerince ”görevden alırsanız bende elimde ki kartları açarım” şeklinde okundu. Yani genel çerçeveden bakıldığında Erdoğan her ne kadar dün Soylu’ya destek açıklamasında bulundu ise yarın bu desteğini sürdürüp sürdürmeyeceğini AKP içinde ki dedikodulara ve anketlere göre belirleyeceği öngörülüyor.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu