Gündem

Adalı cinayeti ile ilgili cevaplanmayan sorular!

Sözcü Gazetesi yazarlarından İsmail Saymaz emekli Orgeneral Galip Mendi ile KKTC’de suikasta uğrayan gazeteci Kutlu Adalı hakkında yaptığı röportajda çarpıcı bilgiler edindi. Galip Mendi Saymaz’a eski Jandarma Genel Komutanı Korkut Eken ile Atilla Peker’i Kıbrıs’ta gördüğünü söyledi. Bunun üzerine açılama yapan Korkut Eken, Mendi’nin söylediğini doğrulayarak ‘’PKK faaliyetlerini incelemek için Sedat Peker’in kardeşi Atilla Peker’le gittim, ben çağırdım” dedi… İşte tamda burada cevaplanmayan sorular kafa karışıklığına neden oldu.

‘’Ne olur ne olmaz diye giderken yanıma Atilla Peker’i de aldım’’

Korkut Eken o dönem Jandarma Genel Komutanıydı. Atilla Peker’in ise devlette hiçbir resmi görevi yoktu. PKK faaliyetleri için KKTC’de çalışmalar yürüttüğünü iddia eden Eken neden devlet görevlisi olmayan, hiçbir yetkisi olmayan birisini bu çalışmalara dahil eder? Amaç neydi? Üstelik Eken, Atilla Peker için ‘’Asker değil zaten, abuk sabuk hareketleri olan birisi’’ diyor yaptığı açıklamalarında…

Röportajda da diyor ki “ne olur ne olmaz diye giderken yanıma Atilla Peker’i de aldım.” Eken o dönemde Emniyet’te özel harekâtçı yetiştiriyor ama polisle değil Peker’le gidiyor Kıbrıs’a. En kafa karışıklığı yaratan olay ise, Korkut Eken ile Atilla Peker’in Kıbrıs’ta olduğu bir zamanda Kutlu Adalı cinayeti oluyor… Peki, Sedat Peker yayınladığı videoda konu hakkında ne demişti?

Sedat Peker, Korkut Eken’in Adalı cinayetinin azmettiricisi olduğunu iddia etmişti. Peker, Eken’in bu teklifine karşı Kardeşi Atilla’yı Kıbrıs’a gönderdiğini ama kardeşi Kuzey Kıbrıs’a gittiğinde Korkut Eken’in o işi hallettiklerini söyledi. Yani Sedat Peker’in iddiasına göre; Atilla Peker’i cinayet işlemesi için Kıbrıs’a çağırmış ama Atilla Kıbrıs’a geldiğinde cinayet olayı olup bitmiş…

EKEN’İ CİNAYETİN AZMETTİRİCİSİ OLDUĞUNU İDDİA ETMİŞTİ

Gazeteci Kutlu Adalı cinayeti 1996 yılında oldu ve o yıllarda cep telefonu pek kullanılmıyordu. Ama THY uçuş kayıtları arşivlerde duruyor. Yani Eken, Peker’le o dönemde Kıbrıs’ta olmadığını söylese, uçuş kayıtları bunun aksini söyleyebilirdi. Eken’de, bu uçuş kayıtlarının olduğunu bilmesi üzerine de Peker’le Kıbrıs’ta olduğunu itiraf etmiş olabilir… Ama bu Eken’in Adalı cinayetine karıştığı anlamına gelmiyor. Lakin ortada Sedat Peker’in çok çarpıcı iddiaları var. Peker resmen Eken’i cinayetin azmettiricisi olduğunu iddia etti. Bu durumda hemen Cumhuriyet Savıcıları Korkut Eken’in ifadesi alınması ve üzerine atılan bu iddialara karşı cevap vermesini isteyebilirdi… Nihayetinde ortada bir cinayet vakası var. Eken’e sorulan sorulara verdiği cevaplar ise bihayli ilginçti;
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun kendisi hakkındaki sözlerine yanıt veren Eken, “Özel Harekat timlerinin kuruluşuna bakmış mı? Kimler ne kadar emek vermiş, kimler ne kadar çalışmış biliyor mu? 1980’li yıllarda onun temelini attım. O zaman Süleyman Soylu kaç yaşındaydı? Benim 53 yaşında oğlum var. Yani günah…” dedi.
Eken, öldürülen Kutlu Adalı’yı tanımadığını da iddia etti.
Gazeteci Kutlu Adalı’yı öldürmekle suçlandınız…

“Şöyle bir olay oldu; Hasan Paşa (dönemin Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Hasan Kundakçı) telefon etmiş. Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar’a, “Kıbrıs’ta çok büyük PKK faaliyetleri var. Teröristler burada cirit atıyor” falan demiş ve bu konuda yardım istemiş. Ben de o dönemde Emniyet’te Özel Harekat polislerini yetiştirmekle görevliyim. Mehmet Bey (Mehmet Ağar) da beni gönderdi. Her ihtimale karşı Sedat Peker’in kardeşi Atilla Peker’le gittim.”

>> Atilla Peker’i siz mi çağırdınız?

“Evet, doğru ben çağırdım. Atilla Peker’le KKTC’ye gittim. PKK’nın oradaki faaliyetlerine yönelik 3-5 günlük bir inceleme yaptım. PKK’nın yaralılarını Kıbrıs’a götürdüğünü tespit ettik. Rum Kesimi’nde tedavi edildikten sonra Yunanistan’da bulunan Lavrion kampına teröristler sevk ediliyordu. Bunları ben raporladım ve Kolordu Komutanı Hasan Kundakçı paşama verdim.”

>> Sivil Savunma Daire Başkanı Albay Galip Mendi’yi ziyaret edip araç aldınız mı?

“O dönem albay rütbesinde olan Galip Mendi Paşa benim çok sevdiğim kahraman askerlerden birisidir. Gitmişken kendilerini ziyaret ettim. Lefke’ye gideceğim zaman da otomobil verdiler. Şimdi duyuyorum ki Atilla Peker, gazeteci Kutlu Adalı’nın öldürülmesi olayı ile ilgili olarak cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunmuş. Sebep? Ben Sedat Peker’e ne yaptımsa aşırı bir düşmanlığı oluşmuş. Atilla Peker’in buna alet olmaması lazım. Nasıl yaptı bilmiyorum.”

Gazeteci Kutlu Adalı’yı sizin öldürdüğünüz ya da öldürttüğünüz öne sürülüyor…

“Gazeteci olduğu belirtilen Kutlu Adalı’yı tanımıyorum ki hakkında bir kelime konuşayım. Olayın araştırılması için suç duyurusunda bulunacağım. Siyasiler birbirlerine sahip çıkıyor. Bizi kim kollayacak? Sahip çıkan yok. Kutlu Adalı olayının faillerini bilenler, benim de bir ilgim olmadığını biliyorlardır. Bir kişi yok mu yani “Korkut Eken’in bir ilgisi yoktur” diyecek adam. “Allahtan korkun” diyen yok maalesef.”

>> Niçin Kutlu Adalı suikastıyla gündeme geldiniz?

“Vallahi billahi bilmem, tanımam. Olsa da söylerim. Ben doğruyu söylerim. Susurluk olayında yalan söyleyemediğim için 6 yıl hapis cezasına çarptırıldım, 2.5 yıl hapis yattım.”

>> İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun sizinle ilgili sözleri…

“Süleyman Soylu konuşuyor ama beni hiç tanımaz. “Korkut Eken’i ben sevmem, karanlık bir tiptir” diyor. Şimdi yolda bir polis araması olsa bana nasıl davranacaklar? Karanlık tipim. İçişleri Bakanı öyle söylemiş çünkü. Allah korkusu olması lazım. Özel Harekat timlerinin kuruluşuna bakmış mı? Kimler ne kadar emek vermiş, kimler ne kadar çalışmış biliyor mu? 1980’li yıllarda onun temelini attım. O zaman Süleyman Soylu kaç yaşındaydı? Benim 53 yaşında oğlum var. Yani günah…”

>> Atilla Peker, suç duyurusunda Kutlu Adalı’nın öldürülmesi olayını yazdı…

“Tövbe tövbe adını bilmiyorum ki. Atilla Peker de bilmez. Şimdi kardeşi oradan söylüyor. Sedat Peker’le benim aramda bir şey yok ama bir kin bir garezle nereye gittiyse, mahkemeye gittiyse benim ismimi zikretti. İftiralarla aşağılamaya çalıştı. Niçin böyle yaptığının sebebini vallahi bilmiyorum. Kimseyle görüşmüyorum. Onunla da görüşmüyorum. 2004’te cezaevinden çıktıktan sonra kimseyle görüşmüyor, tek başıma yaşıyorum. Korkut Eken’in de çocukları, torunları var. Katil miyim ben? Devletin yetkilileri, istihbarat birimleri bilmiyorlar mı? Bu işlerle ilgili olmadığımı niçin söylemiyorlar?”

>> Adınız peki niçin gündeme getiriliyor?

“Ben ne söyleyeceğimi bilemiyorum. Albüm yaptırdım onu size göndereceğim. Ben öldükten sonra yayınlamak serbest. Çok emek verdim Saygı Bey, dağlarda bayırlarda ömrüm geçti. Günah. Bu kadar taciz olur mu ya. Kim koruyacak Korkut Eken’i?”

>> İddiaların araştırılması için siz de cumhuriyet savcılığına başvuracak mısınız?

“Tabii ki başvuracağım, hakkımdaki iddianın araştırılmasını isteyeceğim. Bu Susurluk, faili meçhulleri biliyorsam kendi adıma şerefsizim. Özel Harekat polislerini sadece eğittim. PKK’yla mücadele ettim. Şehirlerde işim olmadı, olmaz da. Bir kez daha belirtiyorum Kutlu Adalı’yı tanımıyorum, bilmiyorum adını da duymamıştım. Gazeteciyle ne işim olur? PKK’yla mücadelem var.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu