Ekonomi

Mazota, petrole ve LPG’ye gelen fahiş zamlara mecliste tepki gösterdi!

İzmir Milletvekili SERPİL KEMALBAY PEKGÖZEGÜ, akaryakıt ürünlerine gelen son zamlara tepki gösterdi. Mazota, benzine, LPG ve diğer petrol ürünlerine gelen yüzde 54 ila yüzde 189 oranında ki zamlar hakkında açıklamalarda bulunan Pekgözegü, önümüzde ki günlerde yine zamlar geleceğine işaret etti. Serpil Kemalbay Pekgözegü, tepkisini mecliste şu ifadelerle dile getirdi;

AKARYAKITA GELEN ZAMLAR

Beka ve millî güvenlik öcüsüyle halkı korkutmak istiyorsunuz ve biz burada diyoruz ki: Ey halkımız; ne zaman size “vatan millet” derlerse, ne zaman “yerli ve millî” derlerse lütfen ceplerinize, cüzdanlarınıza sahip çıkın, cüzdanlarınızı kontrol edin çünkü yağmaya, hırsızlığa, talana, soyguna geliyorlar. Mazota zam geldi, petrole zam geldi, LPG’ye zam geldi, yüzde 54 ila yüzde 189 oranında zamlar var ve şu anda beklenen potansiyel zamları da biliyoruz.

ÖTV‘den ve KDV‘den bu dönemde, tam da pandeminin olduğu bu dönemde geçen yıla göre neredeyse yarı yarıya daha fazla gelir elde ettiniz. Esnafın cebinden, halkın, işçinin, işsizin, göçmenin, kadının cebinden alıyorsunuz, hatta kepçeyle alıyorsunuz, damlalıkla pandemide esnafa yardım ettiğinizi söylüyorsunuz.

İŞSİZLİK FONU

İşsizlik Fonu’nu bu dönemde yağmaladınız, yandaş müteahhitlere verdiniz, milletin işine, aşına, yaşam hakkına çöktünüz ve diyorsunuz ki: “Milletin işini aşını koruyoruz.” Tam da saldırdığınız şeyi sanki yapıyormuş yani yapmadığınız şeyi yapıyormuş gibi, “prompter”larla, havuz medyanızda halka empoze etmeye çalışıyorsunuz.

İŞSİZLİK ORANLARI

Mart 2021’de TÜİK verilerine göre, yani TÜİK verileri manipüle ettiği hâlde istihdam oranı yüzde 44,3. Düşünün, yüzde 56 civarında istihdam edilebilecek insan istihdam edilemiyor. İşsizlik resmî rakamlara göre yüzde 13,1. Hani siz milletin işine aşına sahip çıkıyordunuz. DİSK-AR’ın genişletilmiş işsizlik araştırmasına göre işsizlik yüzde 28. Halka gidip sorsanız, gençlere sorsanız işsizlik çok daha yüksek. Her 4 gençten 1’i işsiz, üniversite öğrencileri iş bulamıyorlar, işsizler. Diyorsunuz ki: “Artık herkes üniversite öğrencisi olabiliyor.” Ama üniversite öğrencileri geçinemediği için motor kurye olarak çalışıyor ve yaşamını yitiriyor. İzmir’de, hemen yakında bu yaşandı. Borç derseniz, doğmamış çocuklar bile borçlu, gırtlağımıza kadar borçtayız. Gelir dağılımı eşitsizliğinde 34 ülke arasında sondan 2’nci sıradayız.

BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ

Hukuka bakalım, hukukta durum nasıl? Orada da berbat bir durumdayız. Basın özgürlüğü sıralamasında 180 ülke arasında 153’üncü sıradayız. Hukukun Üstünlüğü Endeksi’ne göre Türkiye 126 ülke arasında 109’uncu sırada. Gördüğünüz gibi, “vatan, millet” diyerek yarattığınız ülkede tablo bu.

Geçenlerde, birkaç gün önce Soma davası vardı. “Adaletin öldüğü Soma davasını gördük.” dedi aileler. “Katliam düzeninde yaşıyoruz.” dedi aileler ve hiçbiri Soma’da adaletin yaşanacağına inanmıyor çünkü bu bir çete, mafya düzeni. 14 Haziranda görülecek olan Soma davasında göreceğiz. Yine, cezasızlık politikası takip edilecek.

CEZAEVLERİNDE SON DURUM

Cezaevlerinde durum aynı, cezaevleri her gün insanlarla dolup taşıyor. Geldiğinizde 50 bin civarında insan vardı, bugün 285 bine yakın insan cezaevlerinde. 182 gündür açlık grevi var, cezaevlerinden yakında tabutlar çıkabilir. Hasta tutsakları ölüme terk ediyorsunuz, bilinçli olarak öldürme politikası izliyorsunuz. Tecrit ve infaz yakmalarla cezaevlerinde tam bir zulüm düzeni kurdunuz. 85 yaşındaki Mehmet Emin Özkan’dan ne istiyorsunuz? Ya, bu sizin çürümüş çete, mafya düzeniniz Tuğgeneral Bahtiyar Aydın’ı öldürmekten yakaladı, cezaevine koydu. Suçsuz yere 25 yıldır cezaevinde yattı ve aslında bu suçu işlemediği ortaya çıktığı hâlde, şu anda hâlâ yargılaması yenilendiği hâlde, bu insan kaç kere kalp ameliyatı geçirdi? Tansiyonu, zehirli guatrı, kemik erimesi, pek çok hastalığı var. 85 yaşında insandan bahsediyorum, elleri kelepçeli oradan oraya sürüklüyorsunuz. Sizde hiç vicdan var mı? Ve insanlığınızı sorguladığımı söylemek istiyorum.

Gerçekten bu, bir çete düzeni, mafya düzeni, bu düzen soygun düzeni ve hak arayan kimse, eşitlik, barış arayan kimse onu siz terörle suçluyorsunuz, terörist ilan ediyorsunuz. Ama o terörden ne anlıyorsanız işte o sizin düzeninizin ta kendisidir. Her türlü pisliğe bulaşmışsınız, gırtlağınıza kadar pisliğin, bataklığın içerisindesiniz ama gelmişsiniz bize ahkâm kesiyorsunuz, bizi Kobani kumpas davalarıyla yargılamaya çalışıyorsunuz. Fakat siz yargılanıyorsunuz, sizi mutlaka ve mutlaka bu süre mahkûm edeceğiz ve bu halk sizden mutlaka hesap soracak.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir