GündemSON DAKİKA

Erdoğan: ABD-Türkiye savunma işbirliği ile ilgili önemli açıklamalar da bulundu ve uyardı!

ABD ve Türkiye'nin savunma sanayiinde işbirliğinin önünde suni olarak ortaya çıkan engeller, NATO bölgesinin güvenliğini olumsuz etkiliyor.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Amerikalı işadamlarıyla New York’ta bir görüşme yaptı. Görüşmede birçok önemli noktaya değinilirken, özellikle sanayi ve ticari anlamda yaşanılan sıkıntıların ortadan kaldırılmasına ilişkin önemli noktalara değinildi.

Gerçekleştirilen görüşme sonucu Cumhurbaşkanı Erdoğan birtakım açıklamalarda bulundu. Başkan Erdoğan şu ifadelere yer verdi, “Türkiye ile ABD arasındaki savunma işbirliğinin önünde ortaya çıkan yapay engeller, NATO bölgesinin güvenliğini olumsuz etkiliyor” dedi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Bazı lobicilerin karar vericiler üzerindeki baskısı sonucu gelişen bu önyargı, ABD’nin çıkarlarına da zarar veriyor.” dedi.

Erdoğan, bu ivmenin doğru ve kararlı bir şekilde sürdürülmesi halinde Türkiye ile ABD arasındaki ticaret hacminin kısa sürede 100 milyar dolar hedefine ulaşacağını da kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara’nın ABD’den bölge ülkelerine LNG tedarikinde işbirliğine hazır olduğunu ifade ederken, “Önümüzdeki dönemde ABD’den daha uygun şartlarda gaz alımını artırmak istiyoruz. Bölge ülkelerine Amerikan LNG tedarikinde işbirliğine hazırız” dedi.

Erdoğan’a göre, ABD’nin 2018’de çelik ve alüminyum sektörüne getirdiği ek gümrük vergilerinin kaldırılması, Ankara ve Washington’un ortak çabalarına önemli katkı sağlayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.