GündemSON DAKİKA

Son Dakika! BM Genel Sekreteri: Dünya büyük tehlikede!

BM’in New York'taki yıllık toplantısına 150'den fazla devlet ve hükümet başkanı hazır bulundu.

Antonio Guterres, BM Genel Kurulu’nun açılışında dünyanın “büyük tehlikede” olduğu konusunda uyarıyor. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, BM Genel Kurulu’nun 77. oturumunun açılışında yaptığı konuşmada, dünyanın “büyük tehlike ve felç” içinde olduğunu söyledi.

Son iki yılda COVID-19 salgını nedeniyle üye ülke delegasyonlarının mevcudiyetine getirilen kısıtlamaların kaldırılmasının ardından, New York’taki yıllık toplantıda 150’den fazla devlet ve hükümet başkanı hazır bulundu.

BM’nin en büyük yıllık toplantısı, dünyanın birçok krizle, özellikle de Ukrayna’daki savaşla parçalandığı bir zamanda gerçekleşiyor.

Guterres onlara ulusların “devasa bir küresel işlev bozukluğuna sıkışıp kaldığını” ve insanlığın geleceğini ve gezegenin kaderini tehdit eden büyük zorluklarla yüzleşmeye hazır veya istekli olmadıklarını söyledi.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, “Güven çöküyor, eşitsizlikler patlıyor, gezegenimiz yanıyor. İnsanlar zarar görüyor ve en savunmasız olanlar daha fazla acı çekiyor” dedi.

Ancak BM başkanı umut olduğunu söyledi. İşbirliği ve diyalogun ilerlemenin tek yolu olduğunu vurgulayarak, “hiçbir güç veya grup tek başına konuşamaz” uyarısında bulundu.

Genel Kurul’un Büyük Salonunda toplanan liderleri, “Birleşmiş milletler olarak, küresel bir koalisyon olarak, birlik olarak çalışalım” çağrısında bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.