GündemSON DAKİKA

Rus komutan: Rus savaş çabaları başarısız oldu, ilerlemeye bile cesaret edemiyorum!

Rus komutan Alexander Khodakovsky, Telegram kanalında Ukrayna’nın Harkov’u geçen hafta başarıyla geri aldığını ve Rus ordusunun şu anda ilerlemeye hazır olmadığını söyledi. Khodakovsky, Donetsk Halk Cumhuriyeti’nin (DPR) eski bir siyasi lideri ve şu anda Rus yanlısı Vostok Taburu’na liderlik eden Rus destekli bir komutan.

Telegram kanalında yaptığı açıklamada, “Ukrayna bölgeye asker ve teçhizat göndermeye devam ediyor. Şu anda barışçıl görünüyor, ancak düşman bir saldırıya hazırlanıyor” dedi.

Ukrayna ordusu 6’sında doğuda bir taarruz başlattı ve 10’unda Kharkiv’deki Balaklya ve Kupyosk gibi kilit şehirleri işgal etti ve hatta 10’unda İzium’u geri aldı. Ukrayna askeri yetkilileri 10’unda, Rusya’nın işgal ettiği Harkov bölgesinin üçte birini geri aldıklarını söylediler.

Ukrayna saldırısıyla geri itilen Rusya, güçlerini Harkov’dan geri çekti. Rusya Savunma Bakanlığı, “Rusya, Donbas’ın kurtarılması Rusya’nın asıl amacı olduğu için Donetsk bölgesindeki sınırı güçlendirmeye karar verdi.” dedi.

Khodakovski, “Bu savaşın sonucu konusunda moralim bozuk” dedi ve “Rus savaş çabalarının başarısız olduğunu” itiraf etti.

Rus ordusundaki insan gücü eksikliğine ve bilgi ve ekipman eksikliğine dikkat çekti. Hodakowski, “En büyük zorluk, düşmanların nereye saldırdığını bulamamamızdır.” Dedi.

Bu arada, Putin yanlısı bir grup olan Çeçen Özerk Cumhuriyeti’nin lideri Ramzan Kadırov’un Rus ordusunun Harkov’dan çekilme kararını protesto ettiği bildiriliyor.

Askeri uzmanlar, “Rus ordusu şu anda asker kıtlığı ve düşük moral gibi sorunlar yaşıyor ve Rus ordusu Ukrayna’nın ilerlemesini durdurma veya işgal altındaki toprakları koruma kapasitesini göstermiyor” dedi.

Yabancı basında çıkan haberlere göre, Rus ordusunun Harkov’daki yenilgisinden sonra Rusya içinde bölünmeler ortaya çıktı. Harki evreninin yenilgisinin sorumluluğunu almak için savaşıyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.