GündemSON DAKİKA

Eski Yunan Başbakanı Aleksis Çipras; “Bu gelişmeler beni korkutuyor!”

Eski Yunan Başbakanı Aleksis Çipras, Türkiye-Yunanistan arasında yaşanan gerginliğin daha öncekiler gibi olmadığını belirtirken bazı uyarılarda bulundu.

Yunanistan muhalefet partisi “Syriza”nın lideri eski Başbakan Aleksis Çipras, Türkiye ile ülkesi arasındaki son gelişmeleri anlattı. Her zaman iki ülke arasında gerginlikler vardı ama bu defa başka dedi. Yaşanan gerginliğin ciddiyetine vurgu yaparken, “Bu beni çok korkutuyor!” dedi.

Tsipras, Türkiye ile Yunanistan arasında her zaman gerginlik olduğunu, ancak son yıllardaki gerginliğin daha önce yaşanmadığını vurguladığını bildirdi. Gerginliğin giderek arttığını ve isteyemeyen bir noktaya gelebileceğine dikkat çekti.

Tsipras, söylemdeki gerilimin açık bir çatışmaya yol açmaması için önlemler alınabileceğini söyledi. Tsipras, her Yunan vatandaşı gibi Başbakan Kyriakos Mitsotakis’in ülkesinin egemenlik haklarını korumasını ve Türkiye ile diyalog kanallarını açık tutmasını beklediğini söyledi.

Eski başbakan, iletişim eksikliği nedeniyle tesadüfi bir gerginliğin istenmeyen bir olaya dönüşebileceğini söyledi. Her şeyin diyalogla çözülebileceğini ve gerilmden kaçınılması gerektiğini vurguladı.

Tsipras, “Şu anda iletişim kanallarının eksikliği beni yoğun söylemlerden daha fazla endişelendiriyor” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.