GenelSON DAKİKA

Squid Game dizisi ikinci sezon ne zaman başlıyor?

Netflix’in ‘Kalamar Oyunu’nun (Squid Game) yayınlanmasının birinci yıl dönümü. 45,6 milyar wonluk ödül parasıyla hayatta kalma oyunu oynayan çok sayıda insanın hikayesi biraz sıkıcı görünebilir. Ancak bir Kore yapımı olan ‘’hayatta kalma oyunu’’ olduğu iddia edilen ‘Squid Game’ Netflix’te en popüler içerik olarak hızla ortaya çıktı.

‘Squid Game’ yayınlandıktan hemen sonra 28 gün boyunca toplam 1,65 milyar saat izlenme süresi kaydederek Netflix’in popüler draması ‘Stranger Things 4’ü geride bırakarak şimdiye kadarki en popüler içerik haline geldi.

Emmy Ödülü’nü süpürdü

Ve 12’sinde, ‘Squid Game’in yayınlanmasından bir yıl sonra, drama dünyanın en büyük televizyon ödül töreni olan Emmy Ödülü’nü süpürdü. Emmy Ödülleri’nde drama kategorisinde En İyi Yönetmen (Hwang Dong-hyuk) ve En İyi Erkek Oyuncu (Lee Jung-jae) ödüllerini aldı.

Bundan önce, 4.’sü düzenlenen Yaratıcı Sanatlar Emmy Ödülleri’nde Kadın Konuk Ödülü (Lee Yu-mi), Tek Bölüm Görsel Efekt Ödülü (Jeong Jae-hoon ve diğerleri), Dublör Performans Ödülü (Lim) aldı. Tae-hoon ve diğerleri) ve Sanat Ödülü (Chae Kyung-sun ve diğerleri).

Hangi TV Platformlarda Yayınlanıyor?

Geçen yıl boyunca, ‘Kalamar Oyunu’ Korece içeriğin durumunu tamamen değiştirmeye yardımcı oldu. Bu arada sadece Netflix değil, Disney Plus ve Apple TV Plus gibi global OTT platformları da Kore’ye giriş yaptı. Paramount Plus, Teabing ile yakın bir işbirliği ilişkisi kuracak ve Teabing’in içeriklerini dünyaya tanıtmak için bir pencere görevi görecek.

Kore içeriğinin küresel dayanağı genişledikçe, doğal olarak ‘ikinci kalamar oyununu’ bekliyoruz. En kesin ‘ikinci kalamar oyunu’, şu anda yönetmen Hwang Dong-hyuk tarafından yazılmakta olan ‘Squid Game Season 2’dir. Yönetmen Hwang, çekimler tamamlandıktan sonra ‘Squid Game Season 2’nin 2024 civarında yayınlanacağını söyledi.

Squid Game ikinci sezon olacak mı?

COVID-19 pandemisine girerken, OTT’ye olan talebin eskisi gibi olmadığı ancak içerik endüstrisine olan talebin soğumadığına dair söylentiler var. Özellikle küresel ekonomik gerileme nedeniyle ticaret açığı büyüdükçe, fiyatlardan etkilenmeyen içerik ihracatına olan talep artıyor.

Hal böyle olunca da içerik oluşturmanın canlılığı artacaktır. KT, bağlı kuruluşu Skylife TV’nin ‘Strange Lawyer Woo Young-woo’nun başarısı ile içerik yatırımına odaklanıyor. CJ ENM ayrıca küresel bir içerik şirketi olarak ileriye doğru sıçramak için cesur bir M&A ve işbirliği sistemi kuruyor. ‘Squid Game’ başarısının tadına varan Netflix, Kore içeriğine yaptığı yatırımı da genişletiyor.

K içeriğinin başarısı ile ilgili olarak, sektör ‘yerelleştirme’yi en önemli anahtar kelime olarak görmektedir. ‘Parasite’ filminin ‘Squid Game’ öncesi başarısı da yurtdışı pazarının farkında olmadan ‘yerelleştirme’nin bir sonucudur. ‘Parasite’ vizyona girmeden önce Cannes Film Festivali’ne katıldığı sırada yönetmen Bong Joon-ho, ‘Parazit’ Kore aile kültürü ve sosyal yapısına dayanan bir hikaye, bu yüzden Cannes Filmini kazanmayı beklemiyorum dedi. Festival.”

BTS küresel bir başarıya imza atmış olsa da, küresel trendlere ayak uydurmak için hiçbir çaba göstermeden kendi trendlerini oluşturuyorlar. Ve hala dünya çapında, özellikle Kore’de aktifler.

Squid Game Ne Tür Oyunlar İçeriyor?

Squid Game aynı zamanda ‘Mugunghwa Çiçeği’, ‘Dalgona’, ‘ Korelilerin gençken oynadıkları ‘Civciv misketleri’ gibi oyunlarla yapılmış bir oyundur. Geçmişte denizaşırı pazarlara açılmak için yerel eğilimlere uyarlanmış popüler kültürümüzden büyük bir fark gösteriyor.

Netflix ayrıca bir içerik başarısı stratejisi olarak ‘yerelleştirme’den bahseder. Yapımcı olarak işin içinde yer almadıkları zaten bilinen bir hikaye. Sonuç olarak, bu hikaye yerel içerik oluşturucuların düşünme ve kendilerine uygun içerik oluşturma biçimlerine saygı duymak için bir mantradır.

Hatta ‘Squid Game’den sonra çıkan ‘Now Our School’, ‘Hell’, ‘My Name’ ve ‘Surinam’ da Kore trendleri olarak başarılı oldu. Özellikle Netflix orijinali olmasa da geçen hafta 31.64 milyon saatlik kümülatif izlenme süresi ile Netflix’te en üst sıralarda yer alan ‘Strange Lawyer Woo Young-woo’ iyi lokalize edilmiş bir içerik olarak görülebilir.

Squid Game’in yapımcısı Siren Pictures’ın CEO’su Kim Ji-yeon, “‘Let’s make K-content’ için acele ederseniz, pek işe yaramıyor gibi görünüyor.” “Yaratıcılara bir şans verirseniz ve Sabırlı olun, güzel sonuçlar gelecek. Önemli olan bir ortam” diye konuştu.

Yönetmen Hwang Dong-hyuk ayrıca, “Halyu patlamasının geldiği doğru. Pek çok yaratıcı, yapımcı, oyuncu ve işçi olduğu için, çok çalışırsak bunun da geleceği konusunda iyimserim.” dedi.

Öğrenciler için TV ve podcast’lerle çalışmak ister misiniz?

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.