GündemSpor

Real Madrid yıldızı Vinicius Junior’a yapılan ırkçılık büyük teki topladı!

İspanya’nın hatta dünyanın en büyük takımlarından biri olan Real Madrid'in yıldız oyuncusuna yapılan ırkçı söylem çok büyük tepki topladı. Real Madri’de top koşturan genç yıldız 22 yaşındaki Vinicius Junior, kendisine 'maymun' benzetmesi yapılması üzerine hemen bir açıklama yaptı.

Vinicius Junior’ın attığı gol sonrası yaptığı dans, İspanyol televizyonunda ünlü bir kişi tarafından ağır bir ithamla eleştirilmişti. Vinicius ise bu gol sevincindeki dansın daha önce birçok dünya yıldızı tarafından da yapıldığını belirtti. Vinicius kendisini eleştiren kişiye, “Kabul et, saygı duy! Durmayacağım.” dedi.

Genç yıldıza bu ağır ve ırkçı eleştiriyi, İspanyol Futbol Menajerleri Birliği Başkanı Pedro Bravo’nun katıldığı bir TV programında söylemesi büyük tepkilere neden oldu. Başkan Bravo, Vinicius için “Brezilyalı futbolcu sözleşmesine saygı göstermeli ve samba oynayacaksa bunu Brezilya’da yapmalı. Profesyonel meslektaşlarına saygı göstermeli ve maymunluğu bırakmalı.” şeklinde konuştu.

Başkan Bravo’nun ırkçı ve ağır söylemi başta Vinicius ve kulübü Real Madrid olmak üzere, yine Brezilyalı yıldız Neymar ve efsane futbolcu Pele’nin de aralarında olduğu tanınmış birçok futbolcudan tepkiler çığ gibi büyüdü.

BAŞARILI BİR FUTBOLCUNUN MUTLULUĞU

Vinicius konuya ilişkin bir açıklama yaparken, “Başarılı bir siyah Brezilyalı futbolcunun mutluluğu Avrupa’nın çok sinirini bozuyor. (Teninin rengi gözlerin parlaklığından daha önemli olduğu sürece savaş olacaktır) sözü benim vücudumda dövmedir ve bu düşünce her zaman aklımdadır. Hayatımın felsefesi budur.” ifadelerini kullandı.

Dans etmeyi asla bırakmayacağım diyen Vinicius sözlerine şu ifadelerle devam etti; “Kazanma arzum, gülümsemem ve gözlerimdeki ışıltı bundan çok daha büyük. Bunu hayal bile edemezsiniz. Tek bir açıklamada yabancı düşmanlığı ve ırkçılığın kurbanı oldum. Ama bunların hiçbiri dün başlamadı. Danslarımı haftalar önceden suç saymaya başladılar.

Bu dans aynı zamanda Ronaldinho, Neymar, Paqueta, Griezmann, Joao Felix, Matheus Cunha gibi çok kişiye ait. Brezilyalı funk ve samba sanatçılarına, reggaeton şarkıcılarına ve siyah Amerikalılara ait. Dünyanın kültürel çeşitliliğini kutlamak için yapılan danslardır. Kabul et, saygı duy. Durmayacağım.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.