SON DAKİKAYurtdışı İş İlanları

Almanya’da çalışmak ister misiniz? İşte belirlenen o 3 şart!

Almanya Çalışma Bakanlığı, Türkiye’den çalışan istihdam edebilmek için yeni bir uygulama başlattı. Başlatılan uygulama ile vize veya konaklama gibi birçok sorun ortadan kalkmış olacak. İşte detaylar…

Almanya ülke genelindeki eksik işçi probleminin çözebilmek için, Türkiye’den çalışan istihdam etmek üzere yeni bir program geliştirdi. Almanya hükümeti ülke genelinde hangi sektörlerde eksik işçi olduğunu tespit ederek, yeni işçi alımı kategorileri belirleyecek. Almanya’da çalışmak isteyen Türk vatandaşlarının ise belirlenen sektörlerde çalışabilmesi için kararlaştırılan 4 kriterden üçünü taşıyor olması gerekmektedir.

Birçok alanda dünyanın en büyük ekonomi devlerinden olan Almanya’da, özel sektörler, sendikalar ve işveren dernekleri çalışan eksikliğinden dolayı faaliyetlerin sekteye uğramasından şikâyetçi olduklarını dile getirdiler. Almaya Çalışma Bakanlığı ’da bu doğrultuda ekonomik büyümeyi sekteye uğratmamak için yurt dışından çalışan istihdam edilmesi konusunda yeni bir karar aldı.

Almanya, ABD’nin uygulamış olduğu “yeşil kart” veya İngilizcesiyle “Green Card” uygulamasına benzeyen bir uygulama ile yani, “Chancenkarte” ile Almanya’da çalışabilmeyi mümkün hale kılmaya hazırlanıyor.

Almanya Çalışma Bakanı Hubertus Heil, başlatılan “fırsat kartı” uygulaması ile kişilerin iş teklifi almasına gerek kalmadan, bu kart ile Almanya’da çalışabilmesine olanak sunacağını dile getirdi. Başlatılacak bu uygulama ile Almanya’ya çalışmak için gelecek kişilerin aşağıda belirtilen 4 şarttan en az üçünü yerine getirmiş olmaları gerekmektedir. Bu şartlar aşağıda verilmiştir.

İSTENİLEN ŞARTLAR

-Üniversite diploması veya mesleki beceriler

-Almanca bilgisi veya Almanya’da önceden yaşamış olmak

-En az 3 yıllık mesleki deneyim

-35 yaşının altında olmak

Fırsat kartı ile Almanya’ya giden kişilerin konaklama süresi 90 günle sınırlı kalmayacağı belirtildi. Fırsat kartı sahipleri yurt dışından iş aramak yerine Almanya’ya giderek süre ve zaman sıkıntısı olmadan iş arayabilecekler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.