EmlakSON DAKİKA

ABD’de konut piyasası kötüleşiyor

ABD konut piyasası kötüleşiyor ve Mortgage oranları 14 yıl sonra ilk kez yüzde 6'yı aştı

ABD konut piyasasındaki yavaşlamayı artıracak pek çok kötü haber var. Bu sefer, ipotek faiz oranları kötü haber. Bu aynı zamanda, piyasada büyük etkisi olan ABD federal kurumu tarafından yayınlanan ipotek istatistikleridir.
Piyasa araştırma firmaları tarafından derlenen ipotek oranları bir zamanlar yüzde 6’yı aşmıştı, ancak aslında bu, 14 yılda ilk kez hükümetin resmi istatistiklerinin yüzde 6’yı aşmış durumda.

ABD’nin en büyük iki konut finansmanı kuruluşundan biri olan Freddie Mac, en yaygın ipotek olan 30 yıllık sabit ipotek oranının bugün itibarıyla yüzde 6,02 seviyesinde olduğunu açıkladı.

Freddie Mac’in resmi istatistiklerine göre ipotek oranları 2008’den bu yana 14 yıl aradan sonra ilk kez %6’lık psikolojik direnç seviyesini aştı.

Rakamlar, Mortgage Bankaları Birliği’nin (MBA) bir gün önce yaptığı açıklamada, ABD konut piyasasındaki yavaşlamanın hız kazanacağını gösteriyor.

2008’den beri en iyisi

Barron’s’a göre, Freddie Mac’in bugün yaptığı birincil ipotek piyasası anketinde ortalama 30 yıllık sabit ipotek oranı %6,02 olarak gerçekleşti. Bu, 2008’den bu yana en yüksek seviye. Bu, ABD Çalışma Bakanlığı’nın 13’ünde açıkladığı Ağustos ayı Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) ardından geldi.

Ağustos ayında TÜFE’nin bir önceki aya göre %0,1 düştüğü beklentilerinin aksine, yüzde 0,1 arttı ve tahvil piyasası dalgalanarak ipotek oranlarını yükseltti.

Federal Rezerv (Fed), 20 ve 21’deki Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı ve Kasım ayındaki 0,75 puanlık faiz oranı öncesinde, başlangıçta beklenen 0,75 puan yerine 1,0 puan yükseltebilir. Bunun nedeni, mortgage faizlerini doğrudan etkileyen devlet tahvili getirilerinin, zammın devam etme olasılığının arttığı yargısı ile yükselmesidir.

Mortgage faizini etkin bir şekilde belirleyen tahvil kriteri olan 10 yıllık ABD Hazine bonosunun getirisi, bu yılın ikinci en yüksek seviyesini kaydederek 15’inci ayda %3,439’a yükseldi.

Ev almak zorlaşıyor

ABD ev fiyatları düşüş trendine girmiş olsa da, hala yüksek ve hala yükselmeye devam ettiği ve ipotek oranlarının yükseldiği birçok alanda, harcayacak yeterli parası olmayan potansiyel ev alıcıları piyasadan ayrılıyor.

Mortgage oranları bir yılda ikiye katlandı. Resmi ipotek oranı olan Freddie Mac oranı, bir yıl önceki aynı döneme göre yaklaşık yüzde 3 puan arttı.

400.000 dolarlık bir ev satın alırsanız, bu, aylık ortalama ipotek ödemenizin yaklaşık 550 dolar daha artacağı anlamına gelir. MBA istatistikleri, ev alıcılarının piyasadan ayrıldığını doğrulamaktadır.

14’üncü MBA’e göre, geçen hafta ev satın almak için ipotek başvuruları bir hafta öncesine göre %0,2 arttı, ancak bir yıl öncesine göre %29 düştü. Ancak etkisi sınırlıdır.

Freddie Mac baş ekonomisti Sam Carter yaptığı açıklamada, yükselen ipotek oranlarının şokunun konut piyasasını etkilemeye devam edeceği konusunda karamsar olduğunu söyledi.

Ancak genel görünüm şu an için konut piyasasında keskin bir düşüş ihtimalinin düşük olduğu yönünde. Carter, artan ipotek oranlarının talebi yavaşlatacağını ve konut fiyatları üzerindeki aşağı yönlü baskıyı artıracağını, ancak stokların yetersiz kaldığını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.